Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Posegreguj i wyrzuć, czyli rzecz o workach na odpady i recyklingu

2021 | 04 | 14

Pierwszy worek na śmieci wykonany z polietylenu powstał w Kanadzie, w 1950r. Wynalazł go Harry Wasylyk. Początkowo, worki na odpady były przeznaczone wyłącznie do użytku komercyjnego. Dopiero pod koniec lat ’60 ubiegłego wieku, firma Union Carbide Company, która kupiła prawa do wynalazku Wasylyka, wyprodukowała pierwsze zielone worki na śmieci do użytku domowego. Od tego czasu worki na odpady stały się niezbędne niemal w każdym gospodarstwie domowym.

Podział worków z uwagi na zastosowanie

 1. Worki na śmieci.
  Śmieci
  produkuje każdy z nas. Odpady to jeden z największych problemów cywilizacyjnych w Polsce i na świecie. Przeciętny Polak wytwarza ok. 300 kg odpadów komunalnych rocznie, prym w Europie wiodą Duńczycy – 747 kg na rok. Śmieci generują również firmy, instytucje oraz gospodarstwa rolne. Wytwarzane odpady należy segregować, aby ograniczyć ich ilość i umożliwić recykling. Różne kolory worków na odpady ułatwiają segregację śmieci. Do zielonego worka wyrzucamy szkło, do niebieskiego worka papier, do żółtego plastik i metale, brązowy worek przeznaczony jest na odpady bio, a czarny na odpady komunalne zmieszane.
 2. Worki na odpady medyczne.Czerwone worki to niezbędny element wyposażenia niemal każdego salonu kosmetycznego, salonu tatuażu, placówek medycznych w tym gabinetów specjalistycznych, stomatologicznych i przychodni weterynaryjnych. Worki na odpady medyczne są wykonane z wytrzymałej folii LDPE odpornej na rozdzieranie i rozciąganie, działanie wilgoci i środków chemicznych.
 3. Worki na gruz.
  Worki budowlane
  wykonane są z wyjątkowo grubej i wytrzymałej folii LDPE. Nie rozerwą się nawet jeśli będą w całości wypełnione gruzem. Nadają się również do przechowywania odpadów organicznych. Bardzo duża wytrzymałość worków na gruz umożliwia zapakowanie większości ciężkich odpadów budowlanych, ogrodowych.
 4. Worki na opony.Właściwe przechowywanie opon decyduje o ich późniejszym stanie technicznym, to z kolei wpływa na ich żywotność i nasze bezpieczeństwo. Foliowe worki maja za zadanie ochronić opony przed szkodliwym oddziaływaniem otoczenia, zwłaszcza wilgoci, pyłu oraz światła ultrafioletowego. Worki na opony służą do transportowania oraz przechowywania zdemontowanych sezonowo opon lub koła zapasowego.

Folia, folii nierówna

HDPE (high-density polyethylene) i LDPE (low-density polyethylene) to termoplastiki, które powstały w procesie polimeryzacji z etylenu, jednak w obu przypadkach użyto innego ciśnienia. W wyniku tego, cząsteczki złożyły się z inną gęstością, a materiał zyskał różne właściwości. Na półkach sklepowych dostępne są worki na śmieci z cienkiej folii HDPE, zakładane często na kosze biurowe. Folia LDPE jest grubsza, lśniąca, bardziej rozciągliwa i wytrzymała na rozdarcia.
Osobną kategorię tworzą worki biodegradowalne i  oxo-biodegradowalne – wyprodukowane komponentów ulegających szybszemu rozpadowi, niż klasyczna folia.

Rozmiar worka ma znaczenie

Worki na śmieci, na odpady medyczne oraz na gruz produkowane są w wielu litrażach. Na sklepowych półkach znajdziemy worki na odpady o pojemności 5l, jak i 300l, ale najpopularniejsze to: 20l, 35l, 60l, 80l, 120l. Nie tylko litraż worka ma znaczenie. Istotne są również umieszczone na etykietach wymiary worków. Informacja ta ułatwia dopasowanie worka do posiadanego kosza.

Odpady jako zasoby

Wytwarzamy zatrważające ilości odpadów spożywczych, ogrodowych, budowlanych i rozbiórkowych, górniczych, przemysłowych. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przyjął za jeden ze swoich kluczowych celów, działania na rzecz zasobooszczędnej Europy i wprowadzenie w Polsce idei gospodarowania odpadami, jako zasobami.
Odpady bio (żywnościowe, ogrodowe), segregowane w brązowych workach, mogą być źródłem energii (biogaz powstający w procesie fermentacji), a pozostałości po nich mogą być wykorzystane jako nawóz. Odpady z zielonego worka (szkło) podlegają recyklingowi w 100 procentach – można je przetwarzać nieskończoną ilość razy, ograniczając tym samym zużycie piasku, dolomitu i sody. Podobnie jest z aluminium (żółty worek na śmieci), które również można przetwarzać wielokrotnie. Wydobycie aluminium z rud jest relatywnie drogie, a złoża boksytu nie odnawiają się. Do żółtego worka na śmieci wyrzucamy również plastik. Tworzywo sztuczne można wykorzystać jako wysokokaloryczne źródło energii lub surowiec wtórny. Z zebranego w niebieskie worki na śmieci papieru powstaje makulatura. Z papieru makulaturowego wytwarzane są kartony, papier do pakowania, papier toaletowy, ręczniki papierowe, ręczniki typu Z, ręczniki typu V. Po poddaniu bieleniu, papier ekologiczny można wykorzystywać do druku wizytówek, kopert, broszur, ulotek czy plakatów.
Zmiana podejścia do gospodarowania
odpadami, mająca na celu przejście na gospodarkę obiegową dotyczy nas wszystkich. To czy odpady nadal będą stanowiły problem, czy staną się surowcem zależy od naszego podejścia do prawidłowej segregacji śmieci.

Małe, duże, kolorowe

Worki na śmieci są wciąż udoskonalane: jakość folii, taśmy, perforacja. W ofercie hurtowni PON-PRAN z Wrocławia dostępny jest szeroki asortyment worków na odpady. Rekomendujemy produkty marki własnej CPC System Complete Cleaning System Products – to produkt doskonałej jakości w atrakcyjnej cenie.

W ofercie CPC System dostępne są następujące rodzaje worków na odpady:

 • Worki na śmieci – ekonomiczne (HDPE): czarne (20l, 35l, 60l), do segregacji, na odpady medyczne (35l, 60l);
 • Worki na śmieci – mocne (LDPE): czarne (35l, 60l, 80l, 120l, 160l, 240l), do segregacji, na odpady medyczne (35l, 60l, 120l, 160l, 240l), transparentne (35l, 60l, 120l, 160l);
 • Worki na śmieci – supermocne: czarne (120l, 160l, 240l, 300l), do segregacji (120l, 160l, 240l);
 • Worki na śmieci – oxo-biodegradowalne: czarne-mocne (35l, 60l, 120), czarne-supermocne (120l, 160l, 240l), do segregacji-mocne (35l, 60l, 120l), do segregacji-supermocne (160l, 240l);
  Worki na gruz: czarne (120l, 160l, 240l).

Zachęcamy do składania zamówień:
PON-PRAN
Hurtownia środków czystości
systemów utrzymania higieny
i artykułów BHP
tel.
695 663 630

zamowienia@ponpran.pl

 

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy