Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Dezynfekcja a dezynsekcja – różnice i główne rodzaje odkażania

2022 | 06 | 14

Dezynfekcja i dezynsekcja powierzchni oraz pomieszczeń to usługi specjalistyczne. Do ich realizacji niezbędne są fachowa wiedza i doświadczenie. Skuteczność dezynfekcji i dezynsekcji wynika również z zastosowania profesjonalnego sprzętu i właściwego doboru najlepszych środków chemicznych. Zrobić mogą to wyłącznie wyspecjalizowane firmy.

Czym różni się dezynsekcja od dezynfekcji? 

Dezynfekcja i dezynsekcja zdecydowanie nie są tym samym, chociaż często terminy te używane są zamiennie przez osoby nieznające ich definicji. Wynika to z podobnego brzmienia obu nazw. Dezynfekcja jest eliminacją szkodliwych drobnoustrojów, dezynsekcja to trwałe usunięcie obecności owadów (szkodników).


dezynfekcja dezynsekcja pomieszczeń powierzchni
dezynfekcja dezynsekcja pomieszczeń powierzchni
dezynfekcja dezynsekcja pomieszczeń powierzchni

Słowem, którego można użyć zamiennie w stosunku do dezynfekcji, jest odkażanie. Jest to bardzo ważna czynność pozwalająca na zachowanie prawidłowego poziomu higieny (temat szczególnie istotny w placówkach służby zdrowia, zakładach przetwórstwa i produkcji żywności, gabinetach kosmetycznych). Oprócz dezynfekcji, która odbywa się cyklicznie, możemy wskazać dezynfekcję interwencyjną. Będzie to: dezynfekcja po zgonie, dezynfekcja po chorym, dezynfekcja mieszkania po chorobie, dezynfekcja po padniętych zwierzętach, dezynfekcja po zalaniu, dezynfekcja po powodzi oraz dezynfekcja pojazdów.
Prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja powierzchni, dezynfekcja pomieszczeń niszczy:

 • drobnoustroje,
 • wirusy,
 • bakterie,
 • grzyby.

Dezynsekcja jest eliminacją niechcianych owadów, najczęściej szkodników żywności oraz tych przenoszących choroby. Obejmuje walkę zarówno z owadami biegającymi, jak i latającymi. Czasami pod tym terminem funkcjonuje również usługa taka jak: likwidacja gniazd szerszeni i likwidacja gniazd os. Dezynfekcję wykonuje się, wykorzystując różne metody:

 • stosując środki chemiczne na owady, 
 • środki fizyczne na owady (repelenty na owady), 
 • wyłapywanie i wytrzepywanie,
 • zastosowanie wysokich temperatur, 
 • użycie lamp owadobójczych.

Dezynsekcje przeprowadza się w mieszkaniach prywatnych, całych budynkach, zakładach pracy, biura lub terenach otwartych (oprysk na komary).Czym jest dezynfekcja pomieszczeń?

Dezynfekcja pomieszczeń zwalcza zarówno mikroorganizmy, jak i wirusy, również ich formy przetrwalnikowe. Można powiedzieć, że profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń skutkuje likwidacją nawet 99 – 100% bakterii, grzybów, pasożytów i wirusów. Dezynfekcji podlegają wszystkie powierzchnie, przedmioty, ściany oraz powietrze. Metody, które cechują się największą skutecznością w tym procesie to:

 • dezynfekcja za pomocą pary wodnej,
 • dezynfekcja za pomocą promieni UV-C, 
 • dezynfekcja środkami chemicznymi.

Wyzwaniem jest zawsze skutecznie usunięcie pleśni i grzybów, które kolonizują wilgotne ściany i miejsca pod podłogami. Stosuje się wtedy ozonowanie pomieszczeń przy użyciu generatorów ozonu. Co ważne, metoda ta uśmierca i likwiduje również roztocza i neutralizuje wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Ozonowanie pomieszczeń

Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta polega na wykorzystaniu dezynfekujących właściwości ozonu. W przyrodzie występuje on przede wszystkim w wyższych warstwach atmosfery, pochłaniając pochodzące ze słońca szkodliwe promieniowanie UV. Ozon, jako środek dezynfekujący ma moc zdecydowanie większą od chloru i może być z powodzeniem używany do dezynfekowania wody. Jego cechą charakterystyczną jest szybki rozpad, co pozwala użyć go wszędzie tam, gdzie liczy się czas i, gdzie nie mogą znajdować się żadne pozostałości po użyciu środków chemicznych.

Ozonowanie doskonale sprawdza się, jako metoda na usunięcie nieprzyjemnych zapachów – nie maskuje odoru, tylko skutecznie go neutralizuje. Ozon po prostu usuwa lotne cząsteczki, które przenoszą niemiły zapach. Zjawisko to wykorzystuje się przy oferowaniu usług: ozonowanie samochodów, ozonowanie mieszkania po palaczu lub ozonowanie mieszkania po osobie zmarłej.


dezynfekcja dezynsekcja pomieszczeń powierzchni
dezynfekcja dezynsekcja pomieszczeń powierzchni
dezynfekcja dezynsekcja pomieszczeń powierzchni

Środki do dezynfekcji pomieszczeń

Środki do dezynfekcji pomieszczeń, zwłaszcza te, których zadaniem jest dezynfekcja armatury sanitarnej, muszą wykazywać się określoną mocą. W związku z tym do ich produkcji używa się przede wszystkim: chloru, fenolu, alkoholu etylowego (stężenie 70-80%) .

Środki do dezynfekcji są najczęściej nanoszone poprzez zamgławianie lub oprysk. Podczas oprysku substancje dezynfekujące są rozprowadzane za pomocą kropel a w przypadku zamgławiania dzięki delikatnej mgle. Doborem właściwych środków czystości musi zająć się profesjonalna firma dezynfekująca. Tylko specjaliści są w stanie oszacować potrzebne spektrum biobójcze, które musi posiadać substancja, jej ilość, sposób aplikacji i wszystkie elementy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Takie kompetencje zdobywa się latami. Prawidłowa wiedza na temat zakresu działania środka jest jednym z najistotniejszych parametrów decydujących o powodzeniu dezynfekcji.

Firma PON-PRAN – profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

Oferujemy:

 • dezynfekcję alkoholową i bezalkoholową powierzchni,
 • dezynfekcję metodą zamgławiania,
 • dezynfekcję przez ozonowanie.

Specjalizujemy się w dezynfekcji pomieszczeń, powierzchni i urządzeń za pomocą różnego rodzaju metod dobieranych adekwatnie do potrzeb i specyfikacji powierzchni i pomieszczeń. Nasze wieloletnie doświadczenie jest gwarancją wysokiej skuteczności oraz pełnego bezpieczeństwa dla sprzętu, wyposażenia i ludzi.

Skutecznie dezynfekujemy:

 • placówki medyczne i gabinety lekarskie,
 • placówki oświatowe, żłobki i przedszkola,
 • biurowce, w tym wielkopowierzchniowe open space,
 • pomieszczenia po skażeniach, awariach, zalaniach itp.

Zapewniamy:

 • najwyższą skuteczność w zabijaniu wirusów, baterii i grzybów,
 • szybką, sprawną i profesjonalnie wykonaną usługę,
 • pełne bezpieczeństwo dla wyposażenia i ludzi.

Od kilkunastu lat świadczymy usługi dezynsekcji stosując wyłącznie sprawdzone profesjonalne środki biobójcze działające na określone gatunki insektów. Działamy na terenie Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Oferujemy usługę ozonowanie pomieszczeń za pomocą profesjonalnych i wysokowydajnych ozonatorów. Dzięki temu możemy zapewnić szybkie i efektywne wykonanie usługi nawet w obszernych pomieszczeniach. 

Realizujemy usługę zamgławianie metodą niskociśnieniową (ULV) znane też jako fumigacja. Jest ono najbardziej wydajnym sposobem dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni wykorzystującym zjawisko suchej dyfuzji. Ultra drobne cząsteczki roztworu tworzą niewidzialną zawiesinę środka biobójczego, który dociera do każdego miejsca. W ciągu kilku godzin można korzystać z pomieszczenia po jego odpowiednim wywietrzeniu.

Dołącz do grona setek zadowolonych Klientów i sprawdź nasze możliwości!

  Zapytaj o ofertę dla siebie

  Zadzwoń

  Napisz

  Wyślij wiadomość

  Wyślij zapytanie


  Partnerzy

  Jak do nas dojechać?

  Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy