Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Ozonowanie – oczyszczanie przez spalanie

2021 | 06 | 01

Ozonowanie – oczyszczanie przez spalanie

Ozon to cząsteczka złożona z trzech atomów tlenu, występująca naturalnie w atmosferze. Ozon okala kulę ziemską tworząc tzw. ozonosferę. Warstwa ta chroni nas przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.
Ozonu nie możemy zobaczyć, ale możemy go poczuć! Charakterystyczny zapach świeżości powietrza, występujący po burzy z wyładowaniami atmosferycznymi, to właśnie woń ozonu. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom – zbyt duże stężenie ozonu w powietrzu jest szkodliwe dla układu oddechowego człowieka.

Zastosowanie ozonu

Silne właściwości utleniające ozonu, sprawiają, iż ma on szereg zastosowań w różnych dziedzinach:
– lecznictwie (ozonoterapia, balneologia- oczyszczające kąpiele ozonowe),
– kosmetologia (oczyszczanie skóry z użyciem ozonu),
– gospodarka wodna (uzdatnianie wody i neutralizowanie ścieków ozonem),
– żywność (ozonowanie żywności przedłuża jej okres przydatności do spożycia, nie zmienia przy tym właściwości organoleptycznych produktów; ozonowanie opakowań wielorazowych w celu ich dezynfekcji),
– dezynfekcja (ozonowanie) eliminowanie lub znaczące zmniejszenie populacji mikrobów: bakterii, wirusów grzybów,
– dezodoryzacja (usuwanie niepożądanych zapachów).

Dezynfekcja metodą ozonowania

Ozonowanie to skuteczna metoda sanitaryzacji, dezynfekcji i higienizacji powierzchni i pomieszczeń narażonych na kontaminację. Szczególnie przydatne w laboratoriach, szpitalach, przychodniach, gabinetach lekarskich, domach starości, żłobkach, hospicjach.
W pandemicznych czasach ozonowaniu poddawane są: taksówki, sale kinowe, teatry, siłownie i szatnie przy obiektach sportowych, pojazdy transportu zbiorowego (tramwaje, autobusy, pociągi, busy), muzea, obiekty użyteczności publicznej (urzędy, dworce, lotniska), biura, sale restauracyjne, bary, placówki edukacyjne (szkoły, przedszkola), sale wykładowe, biura, aule konferencyjne, kościoły oraz miejsca kultu i obrządków religijnych.
Ozon oddaje mikrobom jeden atom tlenu, ten przyłącza się do ich błon i ścian komórkowych prowadząc do dezintegracji i śmierci mikroorganizmów oraz inaktywacji wirusów.

Ozonowanie a koronawirus SARS-CoV-2

Zgodnie z opinią NIZP-PZH z dn. 2.04.2020 r. dot. dezynfekcji pomieszczeń biurowych poprzez ozonowanie i skuteczności powyższej metody w zwalczaniu SARS-CoV-2, nie należy traktować ozonowania jako jedynej formy przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa. Ozonowanie może jednak znacząco ograniczać populację wszelkich patogenów, mikrobów, mikroorganizmów, w tym wirusów.

Dezodoryzacja – efekt uboczny dezynfekcji poprzez ozonowanie

Ozon nie tylko dezynfekuje pomieszczenia, ale również usuwa przyczynę przykrych zapachów, skutecznie je eliminując.
Nieprzyjemny zapach z domowej czy samochodowej klimatyzacji, smród dymu tytoniowego, zapach zwierząt, stęchlizna, swąd pleśni, zapachy ropopochodne, woń farb, lakierów.
Ozonowanie skutecznie usuwa źródło nieprzyjemnych zapachów z przedmiotów, odzieży i pomieszczeń.

Ozonowanie – dlaczego wybrać profesjonalistów?

Większość ekip stosuje zawodne, tanie źródła produkcji ozonu . Niestety, niska cena urządzeń, jak i samej usługi idzie w parze kiepską jakością ozonowania. Tanie ozonatory wytwarzają duże ilości wielotlenków azotu, które niszczą wyposażenie pomieszczeń, wnętrza aut (między innymi elektronikę) oraz są alergenami. Ponadto, niskiej jakości urządzenia nie mogą pracować dłużej niż dwie godziny, nie powodując ryzyka awarii bądź pożaru. Nieuczciwi wykonawcy skracają przez to niezbędny na danej kubaturze czas ozonowania, a pomieszczenia i powierzchnie Klienta pozostają ,mniej lub bardziej skażone.
Profesjonalne ozonatory, używane przez firmę PON-PRAN pozbawione są powyższych wad. Niezawodna technologia lamp wyładowczych powlekanych platyną z irydem jest gwarancją profesjonalnie i skutecznie wykonanej usługi.

PON-PRAN z Wrocławia – skuteczna dezynfekcja
Ekipa PON-PRAN to zespół profesjonalistów w dziedzinie dezynfekcji metodą ozonowania i zamgławiania. Zaufaj nam i sprawdź jak działamy!
Zadzwoń lub napisz – u nas pytania nic nie kosztują: 600 213 709, biuro@ponpran.pl

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy