Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Różnice między podnośnikiem koszowym a nożycowym

2021 | 12 | 10

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podestu ruchomego?

wynajem podnośnika zwyżki Wrocław

Wybór odpowiedniego podnośnika nie jest prosty, szczególnie gdy mamy do wyboru dwa typy tych maszyn – nożycowe i koszowe. Decydując się na zakup lub wynajem, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne oraz cel przeznaczenia.

Podesty ruchome – bo taka jest właściwa nazwa tych maszyn – są w większości przypadków wykorzystywane w pracach budowlanych lub przy modernizacjach. Podnośniki od lat są nieocenionym wsparciem podczas stawiania m.in. hal czy budynków. Nierzadko są też użytkowane przy naprawach lub wymianach konkretnych elementów konstrukcyjnych, szczególnie na znacznych wysokościach. Niekiedy też zwyżki są eksploatowane w dużych firmach produkcyjnych, gdzie służą jako pojazd utrzymania ruchu.

Podnośnik nożycowy – mobilność i zwrotność

Decydując się na nożycowy podest ruchomy, musimy mieć świadomość, że są to maszyny dość ograniczone ze względu na osiąganą maksymalną wysokość roboczą. Korzystając z tych zwyżek, zazwyczaj nie wykonamy pracy na bardzo dużych pułapach pracy, choć są oczywiście wyjątki. W teorii są to podesty wykorzystywane przeważnie na mniejszych wysokościach. Będąc w posiadaniu takiego podnośnika, należy sobie zdawać sprawę z jego zalet. Są to zwyżki kompaktowe, mobilne, za pomocą których dostaniemy się do miejsc o ograniczonym dostępie (np. między regały w magazynie).

Wybierając podnośnik nożycowy powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj zasilania. Większość podestów jest napędzana spalinowo lub elektrycznie, natomiast niektóre modele korzystają z zamontowanej baterii litowo-jonowej, a nie akumulatora kwasowego. Oprócz tego istotna będzie: maksymalna wysokość robocza, maksymalny udźwig, wysuw platformy czy rozstaw osi.

Niektóre mikropodnośniki można transportować windą czy małym busem. To świadczy o rozmiarach tych maszyn i ich ukrytym potencjale. Najczęściej podnośniki nożycowe są użytkowane w zamkniętych pomieszczeniach, lecz również dobrze radzą sobie na zewnątrz. Warto też zwrócić uwagę na podwozie, wybierając pomiędzy kołami a gąsienicami.


Podnośnik koszowy – uniwersalność i zasięg

Mycie okien

Korzystając na co dzień z podnośnika koszowego, trzeba być w pełni świadomym jego zalet i różnic względem „nożycówki”. Choć nie są to tak kompaktowe maszyny, to inne parametry rekompensują brak zwrotności czy mobilności. Podesty teleskopowe ze względu na swoje rozmiary i różnice w konstrukcji, pozwalają na osiąganie znacznie lepszych osiągów, w szczególności: wysięgu bocznego oraz maksymalnej wysokości roboczej.

Najczęściej podesty teleskopowe są widoczne w różnego rodzaju pracach zewnętrznych. Mijając każdy duży plac budowy, niemal pewne jest, że ujrzymy tam taką zwyżkę. Podobnie jak w przypadku podnośników nożycowych, na platformie może być co najmniej dwóch operatorów wraz z dodatkowym obciążeniem. Jednak, aby poznać dokładnie maksymalną ilość osób mogących przebywać w koszu, zalecane jest zapoznać się z wytycznymi producenta danej maszyny.

Podnośniki koszowe również można podzielić na sposób poruszania się (koła lub gąsienice) oraz rodzaj zasilania. Do dyspozycji mamy wybór pomiędzy modelami elektrycznymi a spalinowymi. Istnieje również możliwość zakupu podestu samojezdnego wyposażonego w baterią litowo-jonową, co jest rozwiązaniem coraz bardziej popularnym na europejskim rynku sprzedaży. W przypadku tych maszyn, warto zwrócić uwagę na: wysięg boczny, maksymalną wysokość roboczą, zasięg poziomy oraz systemy, w jakie maszyna jest wyposażona.

Podnośnik z operatorem – dwa w jednym

Popularnym rozwiązaniem, lecz znacząco różniącym się od poprzednich dwóch typów są tzw. podnośniki koszowe z operatorem. Są to pojazdy poruszające się w ruchu drogowym, posiadające wbudowany wysięgnik z koszem. Ogromną zaletą tego samochodu jest to, że wybierając się na wykonanie usługi, nie trzeba dodatkowo transportować podestu ruchomego. Znacznie oszczędza to czas i koszty transportu związane z przewiezieniem maszyny we wskazane miejsce.

Przy doborze tego pojazdu, standardowo należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, w szczególności na: osiąganą maksymalną wysokość roboczą, wysięg boczny oraz udźwig. Wybór podnośnika z operatorem wydaje się odpowiedni, kiedy usługa do wykonania będzie stosunkowo prosta, niewymagająca nakładu czasowego. Dobrym przykładem będą prace, tj. mycie elewacji, wymiana oświetleń na ulicy czy wycinka gałęzi.

Wielozadaniowość podestów ruchomych sprawia, że są to maszyny w dzisiejszych czasach nieocenione w pracy na wysokości. Jednak w zależności od konstrukcji, modele dość znacząco różnią się od siebie. Należy pamiętać, że decydując się na zakup czy wynajem podnośnika, praktycznie nie ma zadania, którego byśmy nie wykonali – niezależnie czy są to prace łatwe lub wymagające większego zaangażowania ze strony operatora.

Z możliwości podnośników korzysta coraz więcej firm i przedsiębiorstw, a rosnąca popularność jest widoczna i nie może dziwić. Podesty ruchome są wykorzystywane w wielu sektorach, m.in. w branży budowlanej, przemysłowej, interwencyjnej, sprzątania specjalistycznego, reklamowej oraz eventowej.


Skorzystaj z oferty PON-PRAN

Oferujemy wynajem podnośników koszowych i nożycowych najwyższej jakości na terenie Wrocławia i okolic.

Posiadamy: 

Wszystkie oferowane przez nas zwyżki to zakupione, nowe jednostki. Posiadają ważne badania UDT oraz zachowywane są we wzorowym stanie technicznym i wizualnym

Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom i odpowiedniemu zasięgowi nasze maszyny doskonale sprawdzają się w centrach miast i na terenie zabudowanym, gdzie dojazd jest utrudniony. 

Zwyżki nożycowe dostarczamy na terenie Wrocławia i okolic transportem własnym. Warunki transportu na większe odległości ustalamy indywidualnie. Podnośniki koszowe są samojezdne (posadowione na podwoziu samochodu) i wynajmujemy je wraz z obsługą doświadczonego operatora. Przy wynajmie na dłuższy okres oferujemy atrakcyjne rabaty i jesteśmy otwarci na negocjacje cenowe.


Interesuje Cię wynajem podnośnika, wynajem zwyżki we Wrocławiu i okolicach?

Sprawdź naszą ofertę. Kliknij TUTAJ i wybierz podnośnik dostosowany do Twoich potrzeb!

  Potrzebujesz podnośnika?

  Zadzwoń

  Napisz

  Wyślij wiadomość

  Wyślij zapytanie


  Partnerzy

  Jak do nas dojechać?

  Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy