Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Wiosenne porządki – jak dobierać środki czystości?

2021 | 04 | 19

Wiosna w kwietniu zbudziła się z rana,
Wyszła wprawdzie troszeczkę zaspana,
Lecz zajrzała we wszystkie zakątki:
– Zaczynamy wiosenne porządki.
/Wiosenne Porządki Jan Brzechwa/

W wierszu Brzechwy, w porządkach pomagają ludziom… krasnoludki. Niestety, życie to nie bajka. Gruntowne sprzątanie w domu i w ogrodzie, a także w firmie i na terenach zewnętrznych, będzie łatwiejsze dzięki odpowiednio dobranym środkom czystości.
Chemia gospodarcza, profesjonalna, a może ekologiczna? Jakie preparaty skutecznie poradzą sobie z uporczywymi zabrudzeniami w kuchni, a jakie porządnie wyczyszczą sanitariaty? Wiosenne porządki w domu i firmie – czas start!

Czysty dom – czysty umysł

Japończycy od wieków wierzą w korelację między porządkiem w naszym otoczeniu, a oczyszczaniem umysłu. Sprzątać musi niemal każdy z nas, jednak nie każdy to lubi, a jeszcze mniej osób potrafi robić to sprawnie, szybko i dokładnie. Sprzątanie stanie się czynnością prostszą i przyjemniejszą, jeśli poznamy działanie poszczególnych środków czystości.

1. Osad z mydła, rdza – czyli czym wyczyścić łazienkę
Zwolennicy sprzątania domowymi sposobami, starają się usuwać zabrudzenia za pomocą octu i sody oczyszczonej. Jest to skuteczny sposób na pozbycie się świeżych osadów i cienkiej warstwy kamienia. Ma jednak podstawową wadę – wykazuje znikome działanie bakteriobójcze. Syntetyczne środki do mycia łazienek, nie tylko skutecznie rozpuszczają zabrudzenia, ale też pozostawiają czyszczoną powierzchnię zdezynfekowaną. Przed użyciem detergentów w łazience, należy zrobić próbę w mało widocznym miejscu – mogą one działać niszcząco na niektóre rodzaje umywalek, blatów, baterii, misek ustępowych, kabin prysznicowych, brodzików, wanien.

2. Tłuste zabrudzenia, przypalenia – skuteczne sprzątanie kuchni
Środki do czyszczenia kuchni to zasadowe preparaty, które rozpuszczają tłuszcz i przypalenia, pozwalając na ich łatwe usunięcie, bez konieczności szorowania. Znacząco zmiesza to ryzyko uszkodzenia czyszczonej powierzchni. Uwaga, preparaty te mogą działać drażniąco na skórę – należy używać ich wyłącznie w rękawicach ochronnych: gospodarczych, lateksowych, nitrylowych lub innych. Przed zastosowaniem nowego środka czystości, zawsze należy zrobić próbę, aby zminimalizować ryzyko zniszczenia piekarnika, płyty grzewczej, mikrofalówki, okapu czy blatu roboczego.

3. Płyny uniwersalne – do wszystkiego?
Środki nazywane uniwersalnymi, nadają się do mycia gładkich powierzchni zmywalnych. Preparaty te używane są najczęściej po rozcieńczeniu. Używane są do mycia podłóg (panele, drewno lakierowane, linoleum, PCV, gres, terakota), blatów, drzwi w okleinie, glazury. Usuwają zabrudzenia, smugi i zacieki. Pozostawiają przyjemny zapach. Dzięki małemu stężeniu substancji czynnych, ryzyko zniszczenia czyszczonej nimi powierzchni jest minimalne. Uniwersalne płyny mogą zawierać substancje pielęgnacyjne (jeśli np. są przeznaczone do drewna) lub pozostawiać warstwę ochronną (środki dedykowane do mycia do paneli podłogowych).

4. Środki do mycia i dezynfekcji toalet
To preparaty na bazie chloru, o właściwościach żrących, bakteriobójczych i wybielających. Chlor dosłownie utlenia brud. Niestety, powstające wtedy opary nie są obojętne dla naszego zdrowia – wywołują podrażnione błony śluzowej, problemy z oddychaniem, mdłości. Należy pamiętać, że połączenie preparatów zawierających chlor, ze środkami z amoniakiem w składzie, prowadzi do wytworzenia się silnie drażniących gazów, które mogą wywołać: nudności, kaszel i problemy ze wzrokiem. Chloru nie wolno również łączyć z acetonem – z takiej mikstury powstanie chloroform oraz chloroaceton (toksyczne substancje, powodujące duszności i silne łzawienie oczu).

5. Preparaty do mycia powierzchni szklanych
To łagodne środki czystości, często na bazie alkoholu lub octu. Ich zadaniem jest usunięcie zabrudzeń z powierzchni szklanych, zmywalnych lub lśniących, bez pozostawienia smug oraz bez spłukiwania. Przydadzą się do mycia szyb, luster, glazury.

Chemię gospodarczą bezwzględnie należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Sprzątanie przy użyciu detergentów powinno odbywać się przy równoczesnym zastosowaniu rękawic gospodarczych. Zawarte w chemii gospodarczej: chlor, kwas lub zasada mogą działać drażniąco na naskórek oraz na drogi oddechowe. Pomieszczenia, po użyciu środków czystości należy wywietrzyć.

Sprzątanie profesjonalne

Usługi utrzymania czystości powinny być wykonywane przez profesjonalne firmy, których pracownicy zostali gruntownie przeszkoleni i przyswoili niezbędną wiedzę. Przy sprzątaniu budynków biurowych i administracyjnych, obiektów przemysłowych, szpitali, domów opieki czy instytucji oświaty i kultury, używana jest chemia profesjonalna, która niewłaściwie zastosowana, może zniszczyć czyszczone powierzchnie. Nieprawidłowe użycie chemii specjalistycznej grozi również podrażnieniem skóry, dróg oddechowych, oczu, etc.
Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków czystości, technik lub maszyn, profesjonalne firmy sprzątające są w stanie przywrócić blask niemal każdemu obiektowi.
Producenci chemii specjalistycznej używają zaawansowanych technologii, aby ich środki czystości były skuteczne oraz ekonomiczne w użyciu. Z jednego litra koncentratu, jesteśmy w stanie uzyskać nawet kilkadziesiąt litrów roztworu roboczego.
Każdy środek czystości – niezależnie czy przeznaczony do użytku domowego, czy profesjonalnego jest skuteczny, dzięki zastosowanej w nim substancji czynnej. Przykładowo, detergenty zawarte w proszkach do prania zmniejszają napięcie powierzchniowe między wodą a tłuszczem. Umożliwia to zmieszanie tłuszczu z wodą, a następnie jego usunięcie.

Substancjami czynnymi mogą być:
– środki ścierne,
– substancje wpływające na zmianę pH,
– kwasy zdolne do usuwania kamienia,
– środki żrące rozkładające związki organiczne,
– zmiękczacze wody,
– utleniacze do wybielania i dezynfekcji powierzchni,
– enzymy trawiące białka, tłuszcze lub węglowodany,
– stabilizatory piany,
– składniki wpływające na estetyczne właściwości preparatu takie jak: rozjaśniacze optyczne, zmiękczacze, środki zapachowe, środki kolorystyczne,
– inhibitory korozji,
– konserwanty.

Lista związków chemicznych stosowanych w środkach czystości jest bardzo długa i cały czas się powiększa. Producenci poszukują nowych technologii i skutecznych rozwiązań, aby profesjonalne sprzątanie było jeszcze szybsze i bardziej efektywne.

Detergenty ekologiczne

Chemiczne i syntetyczne środki czystości nie są obojętne dla środowiska przyrodniczego. Długotrwałe lub wieloletnie narażanie na wdychanie oparów chemii gospodarczej lub profesjonalnej może wywołać liczne choroby u ludzi.
W badaniu Eurobarometru, przeprowadzonym w 2017 r., aż 90 procent Europejczyków zadeklarowało obawę przed negatywnym wpływem środków chemicznych na środowisko naturalne. Wychodząc naprzeciw tym obawom, Unia Europejska opublikowała nowe kryteria unijnego oznakowania EU Ecolabel. Certyfikowane będą wyłącznie te produkty, które mają marginalny wpływ na środowisko począwszy od technologii produkcji i doboru komponentów, poprzez sposób użycia danego środka, aż po recykling opakowania.
Na rynku dostępna jest cała gama ekologicznych środków czystości, których związki powierzchniowo-czynne uzyskiwane są z oleju kokosowego, skrobi roślinnej i wielocukrów. Do produkcji eko detergentów używany jest także alkohol, kwas cytrynowy, soda, krzemiany, korund, pył pumeksowy i wapienny.

Zapraszamy na zakupy!

W hurtowni środków czystości, systemów utrzymania higieny i artykułów BHP Pon-Pran, obsługa służy pomocą przy doborze odpowiedniej chemii gospodarczej i profesjonalnej.
W ofercie:
1. Chemia gospodarcza m. in: Sidolux, Cif, Ajax, Domestos, Clin, Cilit, Tytan, Pronto, Brise, Ambi Pur, Vanish, Persil, Ariel, Pertwoll, Lenor.

2. Chemia profesjonalna m. in: Medisept, Forlux, Swish, Voigt, Diversey, Pro-Chem, Tenzi.

3. Chemia ekologiczna: Taski Jontec, Gold Drop.

Zapraszamy: hurtownia środków czystości Pon-Pran,
ul. Paczkowska 26, 50-503 Wrocław,
tel. 695 663 630, zamówienia@ponpran.pl.

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy