Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Sprzątanie restauracji – na co zwrócić uwagę?

2018 | 05 | 30

Rynek gastronomiczny w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Polacy odwiedzają restauracje coraz częściej. Rosnący trend dotyczy nie tylko najmłodszej grupy wiekowej 18-24, ale również grupy wiekowej 45-70. Ponadto badania wskazują, iż każdego roku rośnie liczba osób jadających w restauracjach regularnie – 56% mieszkańców dużych miast korzysta z usług gastronomicznych przynajmniej raz w miesiącu.

Restauracje - statystyki
Największą popularnością wśród Polaków cieszą się pizzerie – ponad 70% respondentów wskazało ten rodzaj lokalu jako najczęściej odwiedzany.Wzrost popularności restauracji, to również coraz większa konkurencja.

Jak wskazują statystyki, pod koniec roku 2017 w naszym kraju funkcjonowało już blisko 68 tys. restauracji oraz lokali gastronomicznych!

Obecnie, w realiach tak ogromnej konkurencji na rynku gastronomicznym, aby lokal cieszył się uznaniem wśród klientów potrzeba czegoś więcej niż wyłącznie dobrego jedzenia. Prowadząc restaurację zadbać należy także o odpowiednią atmosferę, fachową obsługę oraz oczywiście o czystość.

W niniejszym artykule przedstawiamy na co zwrócić szczególną uwagę dbając o czystość w restauracji.

Porządek w kuchni

Utrzymanie czystej kuchni w restauracji to nie tylko czyszczenie blatów i przestrzeni roboczej, ale również regularne czyszczenie wszelkiego sprzętu. W ramach rutynowych, codziennych czynności należy zadbać o czyszczenie takich elementów jak frytkownice, grille, kuchenki i wszelkie pozostałe urządzenia codziennego użytku. Co jakiś czas należy też opróżnić i oczyścić od wewnątrz ekspres do kawy.

W ramach codziennego sprzątania należy również wykonać dokładne mycie i dezynfekcję podłóg, stosując do tego odpowiednie środki do dezynfekcji. Czyszcząc podłogi należy pamiętać, żeby bardzo dokładnie usunąć wszelkie resztki jedzenia oraz zadbać o czystość w pobliżu kosza. Oczywiście wszelkie pojemniki na śmieci, należy każdego dnia opróżnić i dbać o ich czystość.

Porządek na sali

W dobie dzisiejszej cywilizacji i daleko rozwiniętego dostępu do internetu, użytkownicy coraz częściej wystawiają opinie na temat miejsc, które odwiedzają. Szczególnie istotny jest fakt, że opinie zamieszczane w internecie są wykorzystywane przez osoby mające zamiar odwiedzić lokal. Wszelkie, nawet niewielkie niedociągnięcia związane ze sprzątaniem, takie jak odrobina kurzu czy nie dokładnie wytarty stół mogą skutkować pojawianiem się negatywnych komentarzy, w konsekwencji obniżając reputację lokalu.

Na szczęście regularne i dokładne sprzątanie, pozwala skutecznie zapobiec takiej sytuacji.

Aby utrzymać czystość w restauracji, zaplanuj szybkie mycie podłóg co 2-3 godziny (a w miesiącach jesień – zima odpowiednio zwiększyć ich częstotliwość). Należy również szczególnie uczulić obsługę na zachowanie czystości stołów, tak aby mieć pewność iż każdy nowy gość zasiądzie przy czystym, świeżym stole. Zadbajmy zatem o odpowiednią ilość obrusów i serwetek, które w razie potrzeby będzie można wymienić.

Kolejny, niezwykle istotny element w restauracji to oczywiście sztućce, które powinny być nieskazitelnie czyste i błyszczące. Najdrobniejsze niedociągnięcia na tej płaszczyźnie z pewnością nie pozostaną nie zauważone przez klientów. Zalecamy zatem korzystanie z najlepszych płynów do czyszczenia, które dostępne są w naszej ofercie. Oferujemy zarówno wysokiej jakości płyny do ręcznego mycia naczyń jak i najwyższej jakości tabletki i preparaty do zmywarek. Po każdorazowym myciu sztućców warto je od razu wytrzeć oraz wypolerować miękką, suchą szmatką, tak aby usunąć wszelkie, ewentualne zacieki z wody.

widelec i nóż

Porządek w toaletach

Niemalże każda z osób odwiedzających restaurację, korzysta również z toalety. Dlatego też, czyste toalety są tak samo ważne jak czysta sala.

Tutaj również, kluczową rolę odgrywa podłoga i ściany. Rzecz jasna każda z toalet powinna być regularnie zdezynfekowana. Dodatkowo, w przypadku toalet należy zadbać również o utrzymanie przyjemnego zapachu stosując odświeżacze powietrza poprzez umieszczenie automatów odświeżające oraz zawsze czystych umywalek.

Aby utrzymać odpowiednią czystość toalet konieczna jest systematyczna kontrola, przynajmniej 3 – 4 razy w ciągu dnia. Podczas codziennego sprzątania toalet warto również wybrać profesjonalną chemię do czyszczenia i dezynfekcji oraz dobrej jakości artykuły higieniczne.

To nie wszystko

Oprócz wymienionych wyżej, najważniejszych czynności mających na celu utrzymanie czystości w restauracji, osoby odpowiedzialne za sprzątanie powinny zadbać również o regularne czyszczenie wszelkich przeszkleń i elementów szklanych, wentylatorów oraz elementów ozdobnych. Biorąc pod uwagę ogromny zakres prac jaki należy wykonać, bardzo często najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy sprzątającej. Takie rozwiązanie wybierają coraz częściej właściciele dużych jak i małych obiektów gastronomicznych.

Wybierz profesjonalną firmę z Wrocławia

Wiemy, że porządek i higiena są istotnym elementem każdej dobrej restauracji. Wiemy również, jak wiele wysiłku kosztuje prowadzenie restauracji. Dlatego realizując profesjonalne usługi sprzątania dla branży gastronomicznej, dbamy o każdy nawet najmniejszy detal, wykonując powierzoną nam pracę na najwyższym poziomie. Usługi sprzątania dla restauracji w naszej firmie to doskonałe rozwiązanie zarówno dla małych jak i dużych obiektów.

W codziennej pracy wykorzystujemy najlepsze środki czyszczące i profesjonalny sprzęt. Oferujemy możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb oraz ram czasowych. Zapraszamy do kontaktu!

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy