Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Sprzątanie po remoncie

2019 | 01 | 09

Remont to czas wielkiego bałaganu. Nic więc dziwnego, że sprzątanie po remoncie to czynność, która zmywa sen z powiek niejednemu właścicielowi domu lub mieszkania. Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się coraz częściej, przynosząc niemalże każdego roku nowości w zakresie wystroju i funkcjonalności pomieszczeń. Dodatkowo coraz atrakcyjniejsze oferty marketów budowlanych, sprawiają że właściciele domów i mieszkań coraz częściej decydują się na przeprowadzenie remontu.

Jak mówią statystyki, prace remontowe w Polsce, najczęściej planowane są na miesiące letnie. Warto dodać również, iż zdecydowana większość remontów (około 73%) obejmuje całe powierzchnie (lub większą część) mieszkania lub domu. Większy remont to również więcej sprzątania, może warto zatem pomyśleć, by zlecić to profesjonalnej firmie sprzątającej.

Remont oznacza zwykle zmiany na lepsze, jednak zanim zaczniemy cieszyć się odświeżonym wystrojem, niestety trzeba jeszcze wykonać solidne sprzątanie.

Sprzątanie po remoncie – przygotowanie

Dobrze jest, jeżeli efekt i radość wynikająca z nowej odsłony pomieszczeń po remoncie, nie zostaną przysłonięte wspomnieniami o zbyt dużej ilości czasu poświęconego na sprzątanie. Aby sprawnie przeprowadzić sprzątanie po remoncie, należy się odpowiednio przygotować i zaplanować kolejność wszystkich prac.

W pierwszej kolejności, jeszcze zanim rozpoczną się prace remontowe, należy dobrze zabezpieczyć meble oraz inne elementy w pomieszczeniu, które nie zostaną wyniesione (i które mamy zamiar nadal wykorzystywać). Jeżeli istnieje taka możliwość, dobrze jest przenieść je do innego pomieszczenia. Szczególnie istotnym jest aby z remontowanych pomieszczeń wynieść wszelkiego rodzaju sprzęt RTV i AGD, który jest wyjątkowo „wrażliwy” na zanieczyszczenia w postaci pyłu.

Meble, które nie mogą zostać wyniesione, należy odpowiednio zabezpieczyć. W tym wypadku świetnie sprawdza się folia oraz taśma malarska (które dodatkowo wykorzystać można do zabezpieczenia podłóg i okien). Po zabezpieczeniu wszystkich elementów, w następnej kolejności należy możliwie najlepiej odgrodzić remontowane pomieszczenia, od pozostałych części domu lub mieszkania.
Sprzątanie po remoncie to również konieczność pozbycia się dużej ilości śmieci. Należy zatem posiadać odpowiednią ilość worków, a w przypadku większego remontu dobrze jest również zamówić kontener typu SKIP. budowlany na odpady.

sprzątanie po remoncie - zabrudzenia

Najczęstsze zabrudzenia

Rodzaj i wielkość zabrudzeń zależy oczywiście od wielkości remontu oraz rodzaju przeprowadzonych prac.Najczęściej remontowane pomieszczenia to pokoje (około 27% wszystkich remontów), tak więc do najczęściej przeprowadzanych prac podczas remontu zaliczyć należy szlifowanie, tynkowanie i malowanie.

W efekcie tych prac powstają duże ilości kurzu oraz zabrudzenia podłogi (plamy po farbie i tynku). Dodatkowo, dość silnym zabrudzeniom ulegają również okna i drzwi wewnętrzne. Do częstych zabrudzeń zaliczyć należy również pozostałości kleju oraz zarysowania powierzchni, powstałe w wyniku użytkowania materiałów budowlanych.

Pył powstający podczas szpachlowania i gipsowania, którego gromadzą się największe ilości, wnika w strukturę podłogi oraz mebli. Warto zatem poświęcić nieco więcej czasu i zaangażowania na ich dokładne zabezpieczenie, co znacznie ułatwi późniejsze sprzątanie.

Jak posprzątać po remoncie? – Najważniejsze zasady

Najlepsze efekty sprzątania po remoncie otrzymamy, stosując się do kilku zasad.

Sprzątanie po remoncie zacząć należy od wyniesienia wszelkich śmieci oraz oczyszczenia pomieszczenia na sucho. W tym celu najlepiej wykorzystać odkurzacz przemysłowy, który nie ulega zapyleniu na skutek wciągania poremontowych zabrudzeń. W następnym etapie należy oczyścić zabrudzone powierzchnie miękkimi szczotkami i szmatkami.

Ważną zasadą, której należy przestrzegać jest czyszczenie pomieszczeń, rozpoczynając od najwyższych i kończąc na najniższych jego partiach. W pierwszej kolejności powinniśmy zatem oczyścić sufit, następnie ściany, okna i meble, a na samym końcu – podłogi.

Dzięki tej prostej zasadzie unikniemy osypywania się kurzu na już oczyszczone powierzchnie. Przy dokładnym sprzątaniu ścian należy również zwrócić uwagę na oczyszczenie kratki wentylacyjnej, która z pewnością także ulegnie zakurzeniu.

Pamiętajmy, aby możliwie najbardziej izolować i zabezpieczać powierzchnie już wysprzątane, tak aby nie uległy one zabrudzeniu podczas sprzątania kolejnych pomieszczeń.

Czym sprzątać po remoncie?

Dokładne sprzątanie po remoncie to również dobór odpowiednich środków czyszczących i sprzętu. Wbrew pozorom ich prawidłowe dopasowanie jest równie ważne, co właściwy wybór materiałów budowlanych.

Właściwy dobór sprzętu i środków czyszczących, pozwoli znacznie szybciej i sprawniej przeprowadzić prace związane ze sprzątaniem. takie jak np. usuwanie drobnego gruzu. Sprzęt sprzątający dobiera się zgodnie z zakresem prac jaki należy przeprowadzić.

Oczyszczając pomieszczenie warto użyć odkurzacza przemysłowego oraz specjalnych szczotek, które ograniczają unoszenie się kurzu w powietrzu. Podczas czyszczenia podłóg drewnianych należy zwrócić uwagę na miękkość włosia szczotek, które powinno być dopasowane do rodzaju czyszczonej powierzchni (zbyt twarde szczotki mogą zarysować podłogę). Do mycia podłóg, jak i mycia szyb najlepiej wykorzystać chłonne szmatki, ściereczki z mikrofazy oraz gąbeczki gąbki, które ograniczają rozmywanie się zabrudzeń na powierzchniach.

Większość zabrudzeń usuwa się za pomocą wody i delikatnego detergentu. Mycie ram okiennych okien często wymaga dodatkowo zastosowania rozpuszczalnika i preparatów do usuwania nie tylko pyłu, ale także śladach po taśmie zabezpieczającej, polecamy tu preparat marki Forlux UTZ – preparat m.in. do usuwania kleju, etykiet, naklejek.

Unikaj błędów

Sprzątanie po remoncie to duże wyzwanie i sporo pracy. To kwestia wiedzy na temat jego przygotowania, poświęcenia dużej ilości czasu oraz środków chemicznych i chemii profesjonalnej. Dlatego też, warto przemyśleć możliwość zatrudnienia w tym celu profesjonalnej firmy sprzątającej.

Wybierając firmę sprzątającą, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie oraz rodzaje wykonywanych dotychczas prac. Pozwoli to na ocenę jakości świadczonych usług. Przed skorzystaniem z usług danej firmy należy podpisać umowę, w której zawarty zostanie pełen zakres prac jakie mają zostać wykonane.

Wybór firmy sprzątającej, wyłącznie na podstawie ceny z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać, iż sprzątanie, podobnie jak remont, powinno zostać zaplanowane wcześniej. Szukanie firmy sprzątającej zbyt późno może spowodować, że nie uda nam się znaleźć odpowiednich specjalistów.Sprzątanie mieszkań – poszukaj pracowników samodzielnie

Firma PON-PRAN zajmuje się usługami profesjonalnymi dla biznesu. Czyścimy gruntownie po remontach i przebudowach między innymi sklepy i inne obiekty handlowe. Wykonujemy także sprzątanie końcowe po budowie nowych obiektów, takich jak hale produkcyjne, magazyny lub centra dystrybucyjne. Współpracujemy z szerokim wachlarzem firm budowlanych i developerami. Niestety nie jesteśmy w stanie zapewnić usługi sprzątania po remoncie dla osób prywatnych. W tym przypadku proponujemy samodzielnie poszukać osób zajmujących się sprzątaniem domów i mieszkań np. za pomocą serwisu pl.jooble.com.

Postaw na profesjonalne usługi – wybierz PON-PRAN

Najlepszym sposobem aby móc w pełni cieszyć się przeprowadzonym remontem, bez zbędnego stresu, jest oczywiście wynajęcie firmy sprzątającej. Nasza firma w sposób sprawny oczyści wszystkie pomieszczenia po remoncie. Zapewniamy wykwalifikowany i doświadczony personel, posiadający badania lekarskie, badania wysokościowe, szkolenia BHP oraz dysponujemy profesjonalnym sprzętem, takich marek jak HACO, FALCH, TASKI, KARCHER, CLEANFIX, SANTOEMMA, NILFISK – ALTO, COMAC, NUMATIC, FIMAP, COMAC, SOTECO, niezbędnym do wykonania usługi.

Stosujemy najwyższej jakości środki chemiczne wiodących producentów m. in. takich jak: Diversey, Buzil, Tenzi, Forlux, MediClean, Voight, Dr.Weigert czy Truvox bezpiecznych dla wszelkich materiałów.

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy