Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Przygotowanie obiektu do sezonu wiosennego – sprzątanie hotelu

2022 | 04 | 08

Początek wiosny to okres, w którym hotele i pensjonaty intensywnie przygotowują się do nadchodzącego sezonu.

Na sprzątanie hotelu składa się wiele czynności. Działania te, to zarówno kompleksowe utrzymanie czystości na obiekcie, jak również czyszczenie i doczyszczanie specjalistyczne różnego rodzaju powierzchni. Pierwsze dni wiosny są czasem o dużym znaczeniu strategicznym – od tego, jak przygotowany zostanie obiekt, będzie zależeć to, czy goście którzy przyjadą na Święta Wielkanocne i Majówkę powrócą latem. 


sprzątanie hotelu
sprzątanie hotelu

Profesjonalne sprzątanie hoteli powinno być kompleksowe

Jesteśmy firmą z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży czystości. Dzięki temu możemy jednoznacznie stwierdzić, że czystość jest wartością, która w wielkim stopniu przekłada się na komercyjny sukces danego miejsca. Jak pokazują badania psychologów, Klient już w ciągu pierwszych 10 sekund po przyjeździe jest w stanie ocenić, czy dany obiekt jest odpowiednio przygotowany pod kątem porządku i czy ma ochotę w nim pozostać na dłużej. Sprzątanie wykonywane według harmonogramu i planu jest również gwarancją bezpieczeństwa higienicznego gości. Jest to obecnie jedno z najistotniejszych kryteriów, jakim posługują się oni w ocenie obiektu. 

Profesjonalne sprzątanie hoteli powinno być holistyczne, przemyślane i obejmować: 

 • codzienne utrzymanie czystości w pokojach hotelowych, korytarzach, windach, holach, lobby, zapleczu konferencyjnym i rekreacyjnym oraz otoczeniu budynku,
 • prace ogrodnicze, pielęgnacja zieleni,
 • czyszczenie gruntowne i regularne wykonywanie sprzątania okresowego,
 • sprzątanie specjalistyczne m.in. ciągów wentylacyjnych, zaplecza gastronomicznego, przeszkleń, wykładzin i tapicerek,
 • dezynfekcję powierzchni, 
 • bieżące zaopatrywanie obiektu w środki higieniczne i środki czystości.

Codzienne sprzątanie hotelu i utrzymanie czystości

Tworząc skuteczny harmonogram codziennego sprzątania hotelu należy najpierw stworzyć kompleksowy plan higieny, który będzie stanowił podstawę wszystkich działań. Jego tworzenie powinno rozpocząć się dokonaniem diagnozy potrzeb i uwarunkowań charakterystycznych dla danego miejsca oraz dobraniem właściwych rozwiązań i środków czystości. To zrozumiałe, że inna będzie specyfika kilkupokojowego, górskiego pensjonatu, a inna w przypadku dużego obiektu hotelarskiego, z restauracją, salami konferencyjnymi i SPA. Każdorazowo nacisk musi zostać położony na sprawne (ale również dyskretne!) usuwanie zabrudzeń, dezynfekcję pomieszczeń i uzupełnianie środków higienicznych. Prawidłowo skonstruowany plan higieny pozwala uniknąć chaosu w działaniach oraz uniknąć dodatkowych wydatków. Przełoży się przede wszystkim na satysfakcję i opinię wystawioną przez gości.  

W obiektach o większej kubaturze i bardziej rozbudowanym charakterze, sprzątanie hotelu (codzienne) musi iść w parze z odpowiednim przeszkoleniem personelu sprzątającego – w grę wchodzą wtedy zróżnicowane powierzchnie, które wymagają precyzyjnie dopasowanych środków chemicznych. Specjalistyczne sprzątanie hotelu i sprzątanie gruntowne 

Sprzątanie specjalistyczne jest niezbędne dla właściwego przygotowania obiektu do najważniejszych miesięcy w roku. Po okresie zimowym potrzebne są m.in.:

 • doczyszczanie elewacji, 
 • czyszczenie kostki brukowej i rynien, 
 • czyszczenie przewodów wentylacyjnych, 
 • mycie okien i przeszkleń,
 • czyszczenie i konserwacja posadzek, 
 • pranie i impregnacja wykładzin, tapicerek,
 • dezynfekcja,
 • doczyszczanie specyficznych powierzchni (basen, maty w siłowni itp.). 

Sprzątanie specjalistyczne i sprzątanie gruntowne wymagają swobodnego i pełnego dostępu do czyszczonych powierzchni.  Dla obiektów hotelarskich oznacza to chociażby możliwość wyprania wykładziny w całym obiekcie lub tapicerki wszystkich krzeseł, które są użytkowane.

Warto zauważyć, że czyszczenie gruntowne w hotelu jest bezpośrednio powiązane z impregnacją i konserwacją doczyszczanych powierzchni. W przypadku sprzątania specjalistycznego trzeba pamiętać, że związane jest ono z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu (np. podnośników, urządzeń do czyszczenia kostki brukowej) oraz często silnej chemii. 

Dezynfekcja hotelu, pomieszczeń i pokoi hotelowych

Dezynfekcja oznacza zlikwidowanie blisko 100% zarazków i drobnoustrojów na powierzchniach i przedmiotach. Do metod, które mogą być zastosowane należą: dezynfekcja alkoholowa i bezalkoholowa powierzchni, dezynfekcja metodą zamgławiania, dezynfekcja poprzez ozonowanie. Metoda powinna zostać dobrana dokładnie do rodzaju pomieszczenia i występujących w nim powierzchni. Dobrze przeprowadzona dezynfekcja pozwala na usunięcie i neutralizację nie tylko bakterii i wirusów ale także grzybów. 

Bieżące badania pokazują jasno, że Polacy wciąż (i to się raczej nie zmieni) przywiązują bardzo dużą wagę do tego, czy pokoje hotelowe i inne przestrzenie w budynku hotelowym zostały profesjonalnie zdezynfekowane przed ich przyjazdem. Warto więc, po przeprowadzeniu tej czynności możliwie szeroko pochwalić się bezpieczeństwem panujących w obiekcie. 


dezynfekcja hotelu pokoju hotelowego
dezynfekcja hotelu pokoju hotelowego

Profesjonalne środki czystości dla hoteli 

Dobór odpowiednich środków czystości jest kwestią kluczową dla zapewnienia pożądanego poziomu porządku i higieny w obiekcie wypoczynkowym. Przyglądając się ich podziałowi można zauważyć, że odzwierciedla on charakter pomieszczeń, w których są stosowane. 

W pokojach hotelowych sprawdzą się przede wszystkim płyny do mycia i dezynfekcji powierzchni wodoodpornych. Również płyny do czyszczenia sanitariatów, płyny do szyb i szkła, płyny do usuwania kamienia i rdzy. Przydadzą się odświeżacze powietrza i neutralizatory zapachu

Potrzebne są również środki do codziennego mycia kabin prysznicowych, umywalek, pisuarów. W tych miejscach należy również sięgnąć po preparaty oparte na alkoholach, likwidujące grzyby i drożdżaki odpowiadające za charakterystyczny, przykry zapach. 

Do szybkiego usuwania mniej opornych plam z wykładzin i hotelowych tekstyliów przydadzą się środki odplamiające w spreju lub żelu. Ich zadaniem będzie poradzić sobie z plamami z substancji najczęściej spotykanych w pokojach hotelowych. Należą do nich: kawa, herbata, barwione napoje, alkohol oraz zaschnięte pozostałości jedzenia i gumy do żucia.  


środki czystości dla hoteli
środki czystości dla higieny chemiczne

Kompleksowe utrzymanie czystości w hotelu – zadanie dla profesjonalnej firmy

Od kilkunastu lat firma PON-PRAN świadczy profesjonalne usługi sprzątania obiektów hotelarskich oraz zapewnia dostawy środków czystości (chemii profesjonalnej i gospodarczej), worków na odpady, artykułów higienicznych, środków BHP dla branży HORECA.

Skorzystaj z naszych usług i doświadczenia:

  Zapytaj o ofertę dla siebie

  Zadzwoń

  Napisz

  Wyślij wiadomość

  Wyślij zapytanie


  Partnerzy

  Jak do nas dojechać?

  Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy