Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Renowacja tarasu drewnianego czyli jak dbać o deski przez cały rok?

2018 | 09 | 14

Piękny taras wiosną czy latem to wprost wymarzone miejsce na odpoczynek od codziennego zgiełku i natłoku obowiązków. Aby jednak móc się w pełni cieszyć poranną kawą na świeżym powietrzu lub wspólnym grillem z przyjaciółmi, trzeba najpierw zadbać o wygląd i kondycję desek, które często wymagają profesjonalnych środków i specjalnego traktowania. Zatem jak czyścić drewniany taras, w jaki sposób go olejować i zabezpieczyć przed zimą, aby służył nam przez długie lata?

Jak czyścić drewniany taras?

Dbanie o powierzchnię tarasu będzie się różnić w zależności od tego, czy posiadamy taras z drewnianych, czy też z kompozytowych desek, ze względu na ich różną budowę, a także właściwości i odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Naturalne drewno wymaga regularnej pielęgnacji, aby deski nie poszarzały i nie uległy zniszczeniu. Początkowo należy usunąć z nich drzazgi, a piach oraz pył zmyć za pomocą myjki ciśnieniowej – trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na deski ryflowane, ponieważ często trudno jest je dobrze oczyścić bez zastosowania sztywnej szczotki. Warto również użyć profesjonalnego preparatu, który usunie tłuste plamy i przebarwienia, rozjaśniając deski i odświeżając ich naturalny kolor. Jeżeli mimo jego zastosowania, tarasu nie udało się prawidłowo oczyścić, można skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy zajmującej się czyszczeniem maszynowym.

Taras z desek kompozytowych, w przeciwieństwie do drewnianego, nie ma drzazg, dlatego czyści się go zdecydowanie łatwiej. W przypadku drobnych zarysowań można je bez obaw usunąć za pomocą papieru ściernego lub drucianej szczotki, gdyż kompozyt jest odporny na ścieranie. Do umycia desek świetnie sprawdzi się twarda szczotka oraz myjka ciśnieniowa, ustawiona minimalnie 40 cm od czyszczonej powierzchni. Ponadto w przypadku uporczywych plam czy zacieków warto zastosować renowator do tarasów z drewna kompozytowego, który dodatkowo ożywi wyblakły od słońca kolor i zabezpieczy deski przed szybkim zabrudzeniem.

Jak olejować drewniany taras?

Olejowanie pozwala na zabezpieczenie drewna przed promieniami słonecznymi, wilgocią oraz pękaniem, zachowując przy tym jego naturalny wygląd, dlatego powinno się je wykonywać raz lub 2 razy w ciągu roku. Deska kompozytowa nie wymaga takiej pielęgnacji, ponieważ jej skład i budowa sprawiają, że jest ona odporna na mróz, wilgoć, a także grzyby i pleśnie. Jak zatem olejować drewniany taras?

Przed rozpoczęciem prac należy pozbyć się starych powłok farby i lakieru, a także odtłuścić, umyć i dobrze osuszyć powierzchnię. Poprzednie warstwy można usunąć za pomocą szlifierki, a następnie wypolerować. Jeżeli drewno będzie zbyt wilgotne, olej nie wsiąknie w jego strukturę i nie uzyskamy odpowiedniego efektu, warto więc zadbać o jego dokładne wysuszenie. Dodatkowo deski powinny być zaimpregnowane odpowiednim, najlepiej bezbarwnym środkiem, przy użyciu pędzla lub wałka, malując zawsze wzdłuż słojów.

Oleje do desek tarasowych mogą być wykorzystywane zarówno do drewna egzotycznego, jak i krajowego. Oprócz wzmocnienia ich wytrzymałości, olej dodatkowo wydobywa piękny naturalny kolor i uwidacznia słoje. Powinno się go nanosić szerokim pędzlem z twardym włosiem, a po upływie około 15 minut zetrzeć nadmiar suchą szmatką lub gąbką. Po 12 godzinach można nałożyć drugą warstwę oleju, a korzystać z tarasu bez obaw można już dwa dni po olejowaniu.

Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę?

Przez cały rok taras jest narażony na niekorzystne warunki pogodowe, warto więc zadbać o niego również wtedy, gdy letni sezon się kończy – po to, aby na kolejne wakacje był on nadal w świetnej kondycji. Tutaj z pomocą przychodzą impregnaty, które zabezpieczają przed śniegiem, deszczem i mrozem, dzięki czemu deski z pewnością nie ulegną zniszczeniu w zimie.

Zanim przystąpimy do impregnowania, bardzo ważne jest, aby wymienić wszystkie spróchniałe i zgniłe deski, a ewentualne ubytki, jeśli to konieczne, zeszlifować i uzupełnić specjalną masą szpachlową do drewna. Następnie należy zedrzeć poprzednie powłoki lakieru, wyczyścić i dobrze osuszyć drewno. Wybór impregnatu najlepiej skonsultować ze specjalistą, w oparciu o warunki atmosferyczne, jakim będą poddawane deski tarasowe. Nakłada się go zazwyczaj miękkim pędzlem lub wałkiem, albo wcierając dokładnie szczotką, jednak najskuteczniejszą metodą jest impregnacja ciśnieniowa.

Wiesz już jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę, jednak aby cieszyć się przez cały rok jego pięknym wyglądem, należy dbać o niego regularnie, korzystając z wysokiej jakości środków i nie odkładać w czasie zabiegów pielęgnacyjnych szczególnie wtedy, gdy deski tarasowe są często poddawane działaniu niekorzystnych czynników. Polecamy usługi naszej firmy w zakresie profesjonalnego czyszczenia i konserwacji tarasów. Zapraszamy do kontaktu pod numerami telefonów 600 213 709, 695 663 630 oraz 791 813 709.

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy