Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

RĘKAWICZKI JEDNORAZOWE – co powinniśmy o nich wiedzieć

2020 | 03 | 31

W związku z pandemią koronawirusa zarówno światowe organizacje zdrowia, jak i rządy poszczególnych krajów wydają obostrzenia dotyczące obowiązku używania w określonych miejscach rękawiczek jednorazowych. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i chronić nasze zdrowie.  Rękawiczki jednorazowe są proste w użyciu, łatwe do utylizacji i bezpieczne dla użytkownika. Chronią zarówno przed wirusami i bakteriami, jak również przed płynami ustrojowymi, grzybami czy pleśnią.

 

Rękawiczki jednorazowe – jakie występują rodzaje?

Wśród dostępnych na rynku rękawiczek jednorazowych możemy wyróżnić:

 • rękawiczki lateksowe
 • rękawiczki nitrylowe
 • rękawiczki winylowe
 • rękawiczki foliowe

 

Rękawiczki lateksowe

Rękawiczki lateksowe są najbardziej znanym rodzajem rękawiczek jednorazowych. Wykonane są z naturalnego kauczuku i uważane są za najbardziej wytrzymałe. Tego rodzaju rękawiczki są polecane dla osób posiadających skórę normalną, która nie ma skłonności do podrażnień i alergii. Doskonale chronią przed bakteriami, wirusami i grzybami. Wstępują w różnych rozmiarach, co ułatwia odpowiednie dopasowanie do dłoni.

 

 

 

Rękawiczki nitrylowe

Rękawiczki nitrylowe są zdecydowanie delikatniejsze od rękawiczek lateksowych, jednak nadal pozostają odporne na pękanie i ścieranie. Zaletą tych rękawiczek jest ich wytrzymałość, połączona z komfortem użytkowania – praktycznie nie czuć ich podczas noszenia.  Wykonane są z syntetycznego kauczuku akrylonitrylo-butadienowego. Tego rodzaju rękawiczki są bezpieczne i odpowiednie dla alergików. Chronią przed bakteriami, wirusami i grzybami. Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu są komfortowe w użytkowaniu.


Rękawiczki winylowe

Rękawiczki wylowe są bardzo wytrzymałe, ponieważ wykonuje się je z odpornego materiału PCV. Są one zdecydowanie mniej elastyczne niż rękawiczki nitrylowe i lateksowe. Wybierając rękawiczki winylowe należy zatem zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dobranie rozmiaru.  Tego rodzaju rękawiczki są bardziej przyjemne dla skóry niż rękawiczki lateksowe.  Ponadto doskonale chronią przed środkami chemicznymi i płynami ustrojowymi.  Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu dobrze dopasowują się do dłoni.

 

Rękawiczki foliowe

Są to proste i zdecydowanie najtańsze rękawiczki jednorazowe. Najczęściej używa się ich w sklepach, w gastronomii lub w kosmetyce. Wykonane są z folii i mają uniwersalny rozmiar.

 

 

 

Jak dobrać najlepsze rękawiczki jednorazowe?

Kupując jednorazowe rękawiczki powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 • do jakiego rodzaju prac będziemy ich używać
 • w jakich warunkach będziemy ich używać
 • przed czym mają nas chronić
 • jaki mamy rozmiar dłoni
 • jaki mamy rodzaj skóry i czy posiadamy alergie kontaktowe

Jeśli odpowiemy sobie na tych kilka pytań – zapewne dobierzemy idealne dla nas rękawiczki, które sprawdzą się w określonych warunkach, pozostaną skuteczne i zagwarantują nam bezpieczeństwo.

 

Jakie są obostrzenia WHO oraz polskiego rządu odnośnie zakładania rękawiczek jednorazowych?

Począwszy od 01.04.2020 rząd polski nakazał bezwzględnie zakładać rękawiczki przed wejściem do sklepu i dokonaniem zakupów. Osoby bez rękawiczek jednorazowych nie będą wpuszczane na teren sklepu. Na razie to w gestii ajenta lub właściciela placówki pozostaje kwestia czy udostępni takie rękawiczki swoim klientom czy jednak będzie liczył, że będą je posiadali przy sobie. Aby móc swobodnie zrobić zakupy warto jednak zabezpieczyć się we własnym zakresie w rękawiczki jednorazowe.

 

Jak prawidłowo założyć i zdjąć rękawiczki jednorazowe?

Założenie i zdjęcie rękawiczek jednorazowych wydaje się łatwe, jednak w obliczu pandemii koronoawirusa należy zachować szczególne środki ostrożności, aby rękawiczki były skuteczne i żebyśmy nie zarazili innych ludzi.

Pierwszy błąd – nie dmuchaj w rękawiczkę żeby ją otworzyć!

W ten sposób zbiera się na nich para wodna i może dojść do zarażenia. Pamiętaj – to niezbepieczne!

 

Co powinniśmy zrobić przed założeniem rękawiczek jednorazowych?

Po pierwsze najpierw powinniśmy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem oraz je dobrze osuszyć. Nasze paznokcie powinny być krótkie, aby nie mogły przebić rękawiczek. Powinniśmy także zwrócić szczególną uwagę na mimowolne dotykanie twarzy, włosów czy oczu, co pozwoli na rozprzestrzenianie się szkodliwych patogenów. Kiedy zakładamy rękawiczki bezwzględnie nie dotykamy nimi żadnej z części głowy.


Instrukcja prawidłowego zakładania rękawiczek ochronnych

 1. Zanim założysz rękawiczki jednorazowe dokładnie umyj dłonie wodą z mydłem. Czynność ta powinna trwać minimum 20 sekund. Następnie odkaź dłonie środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.
 2. Wyjmij rękawiczkę z opakowania i chwyć ją w miejscu, w którym powinien znajdować się nadgarstek. Płynnym ruchem wsuń ją na dłoń. Powtórz czynność z drugą rękawiczką.
 3. Pamiętaj, żeby przy zakładaniu nie dotknąć skóry przedramienia. Jeśli chcesz tego uniknąć -odwiń zewnętrzną powierzchnię zakładanej rękawiczki w taki sposób, aby udało się nałożyć rękawiczkę na drugą rękę.

 


Instrukcja prawidłowego zdejmowania rękawiczek ochronnych

 1. Uchwyć rękawiczkę na wysokości nadgarstka tak, aby nie dotykać skóry przedramienia.
 2. Wywróć ją wewnętrzną stroną na wierzch
 3. Po zdjęciu pierwszej rękawiczki trzymaj ją w drugiej ręce do której przyłóż palce, wsuwając je pod rękawiczkę i zwijając ją wzdłuż dłoni
 4. Zdjęte rękawiczki wyrzuć do kosza na śmieci
 5. Po zakończonych czynnościach niezwłocznie umyj dłonie wodą z mydłem, a jeśli nie masz takiej możliwości – spryskaj je preparatem dezynfekującym na bazie alkoholu

 

 

Jeśli nadal zastanawiasz się czy warto zakładać rękawiczki jednorazowe – zwróć uwagę na statystyki WHO, które mówią, że blisko 70-90 procent zakażeń szpitalnych przenoszonych jest przez zainfekowane dłonie.  Warto zatem w obliczu pandemii koronawirusa maksymalnie zabezpieczyć się przez możliwością przeniesienia szkodliwych patogenów.

 

Pamiętajmy jednak, że są to rękawiczki jednorazowego użytku. Nie należy ich zatem nosić zbyt długo i powinno się je systematycznie zmieniać. Prawidłowe zakładanie i zdejmowanie rękawiczek jest sprawa kluczową – jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo oraz o bezpieczeństwo naszego otoczenia.

 

____________________

Jeśli są Państwo zainteresowani możliwością zakupu rękawiczek jednorazowych – zapraszamy do kontaktu. Nasz Doradca Klienta czeka na Państwa telefonu pod numerem:  695 663 630, e-mail: patrycja.kurek@ponpran.pl

 

Posiadamy w swojej ofercie rękawiczki jednorazowe różnego rodzaju – lateksowe, nitrylowe i winylowe. Zadzwoń i sprawdź dostępność!

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy