Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Papier, czyli rzecz o celulozie

2021 | 04 | 14

Historia celulozy sięga ponad 2000 lat. Najstarsze skrawki tego materiału znaleziono w Chinach, powstały one jeszcze przed narodzeniem Chrystusa. Z celulozy wytwarzamy papier, ten z kolei ma wiele zastosowań. Można po nim pisać, malować farbami, rysować kredkami, węglem, flamastrami. Na kartkach papieru można też drukować. Papier możemy pociąć lub podrzeć, złożyć w origami (zagięcia pozostają na papierze na zawsze). Co istotne, celuloza nie rozpuszcza się w wodzie.

Rodzaje papieru

Jeśli rozejrzymy się wokół, łatwo zauważymy, jak wiele jest rodzajów papieru. Papier do drukarki (offsetowy), papier kredowy, papier gazetowy, papier pakowy, papier kolorowy, papier do pakowania prezentów, bibuła, papier toaletowy, ręczniki papierowe, serwetki, kartony. Z papieru wytwarzane są szkatułki, klosze do lamp, naczynia jednorazowe, a nawet obrusy, pieniądze.

Celuloza – z czym to się je?

Celuloza to wielocukier (polisacharyd). Tworzą ją łańcuchy złożone z kilku tysięcy połączonych ze sobą cząsteczek glukozy. Włókno celulozy to około dwóch tysięcy takich łańcuchów. Im dłuższe są włókna, tym lepszej jakości powstanie papier. Celuloza, mimo iż jest cukrem, nie ma smaku, ssaki nie potrafią jej trawić (odzyskiwać z tego cukru energii).

Pochodzenie celulozy

Celuloza występuje w roślinach, powstaje z węgla – pozostałości po produkcji tlenu w procesie fotosyntezy. Większość papieru pozyskujemy z drewna, jednak najwięcej celulozy jest w bawełnie. Popularnym źródłem pozyskiwania celulozy jest bambus (rośnie wyjątkowo szybko), papier wytwarzamy też z lnu, konopi. Celulozę możemy odzyskać też z… kupy! Odchody krowy, słonia, osła czy konia zawierają niemal czystą celulozę (oddzieloną od reszty rośliny bez użycia chemikaliów), którą należy tylko oczyścić z resztek masy kałowej, wygotować. Wyprodukowany w ten sposób papier w niczym nie ustępuje temu z drewna czy bambusa.

Papier, którego nie zastąpi wersja elektroniczna
Papier toaletowy wytwarzany jest najczęściej z celulozy pochodzącej z jodły, topoli, świerku, buku, konopi, zboża. Powstaje z niej masa papiernicza, która po odwodnieniu i osuszeniu nawijana jest na rolki i poddawana testom jakości. Następnie papierowi nadawany jest kolor, ewentualnie zapach.
Osobną kategorię tworzy papier makulaturowy. Ten rodzaj papieru toaletowego, produkuje się z wyłączonych z użytku wyrobów papierniczych, jest zatem ekologiczny. Papier toaletowy makulaturowy może być koloru szarego, niebieskiego lub różowego. Makulaturę można też poddać bieleniu.

Papier to nie wszystko

Celuloza ma sporo zastosowań. Używana jest w przemyśle włókienniczym, farmaceutycznym, a także przy produkcji tworzyw sztucznych. Używa się jej także do produkcji lakierów, klejów, materiałów wybuchowych i jedwabiu sztucznego. Celuloza ma też zastosowanie przy izolacji ścian, podłóg i dachów.

CPC System

Zachęcamy do wypróbowania artykułów higienicznych marki własnej CPC System Complete Cleaning System Products, w ofercie:
– Papier toaletowy celulozowy,
– Papier toaletowy celulozowy jumbo,
– Papier toaletowy makulaturowy,
– Papier toaletowy makulaturowy jumbo,
– Ręcznik papierowy celulozowy,
– Ręcznik papierowy makulaturowy,
– Ręczniki celulozowe typu V,
– Ręczniki celulozowe typu Z,
– Ręczniki makulaturowe typu V,
– Ręcznik celulozowy centralnego dozowania,
– Czyściwo przemysłowe celulozowe.

PON-PRAN
Hurtownia środków czystości,
systemów utrzymania higieny
i artykułów BHP
ul. Paczkowska 26, Wrocław
tel. 695 663 630, zamowienia@ponpran.pl

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy