Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Olejowanie i renowacja blatów kuchennych

2018 | 09 | 06

Blaty kuchenne wykonane z litego drewna to wspaniały dodatek każdej kuchni. Na ich popularność wpływa to, że są naturalne i ciepłe w dotyku, doskonale współgrają z wnętrzami w różnych stylach. Blaty drewniane są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w miejscach pracy, restauracjach, barach oraz kuchniach biurowych. Nie da się jednak ukryć, że nie są tak wytrzymałe, jak blaty kuchenne z granitu czy blaty laminowane. Drewno jest materiałem naturalnym, a więc wymaga również odpowiedniej konserwacji, dzięki której zachowany zostanie jego naturalny wygląd. Odnawiając blat drewniany możemy zmienić jego kolor, taki blat może być bowiem wielokrotnie lakierowany i malowany.

W naszej firmie dobrze wiemy, jak ważne jest regularne olejowanie blatów kuchennych w celu utrzymania ich nienagannego wyglądu. Od wielu lat wykonujemy wysokiej jakości usługę olejowania i renowacji blatów kuchennych dla firm oraz punktów gastronomicznych na terenie Wrocławia i okolic.

Poniżej przedstawiamy kilka istotnych elementów, mających wpływ na jakość usługi renowacji blatów kuchennych.

Odnawianie blatu kuchennego z drewna: instrukcja krok po kroku

Aby osiągnąć najlepszy efekt, przed procesem olejowania, należy odpowiednio przygotować powierzchnię. W tym celu, zalecamy przeprowadzenie poniższych czynności.

  1. Zmycie blatu ze wszelkich, szczególnie tłustych zabrudzeń przy pomocy wilgotnej szmatki i płynu do mycia naczyń typu ludwik, bądź fairy, a następnie jego wytarcie do sucha.
  2. Drugim i zarazem najważniejszym krokiem przy odnawianiu blatu jest staranne zeszlifowanie jego całej powierzchni (wraz z krawędziami) przy pomocy papieru ściernego P120 lub P150 a na końcu 180. Realizując usługę dla naszych klientów, do szlifowania blatu wykorzystujemy najczęściej szlifierkę oscylacyjną. Niezwykle istotne jest aby proces szlifowania przeprowadzony był dokładnie i równomiernie na całej powierzchni blatu. W przeciwnym razie, po nałożeniu oleju mogą powstać plamy na skutek nierównomiernego wsiąkania. W miejscach trudno dostępnych szlifowanie wykonujemy ręcznie.
  3. Pył powstały po szlifowaniu blatu kuchennego, pomimo użycia szlifierki z odciągiem dokładnie usuwamy odkurzaczem, a jego resztki zgarniamy miękką ścierką lub gąbką. Możemy także przetrzeć powierzchnię delikatnie wilgotną, miękką ściereczką. Pamiętajmy, jednak, że gdy przeszlifowany drewniany blat zostanie zamoczony, uniosą się włókna drewna i blat stanie się szorstki.

Olejowanie blatów kuchennych

Ponieważ, blat kuchenny ma bezpośredni kontakt z żywnością, niezwykle istotne jest zastosowanie preparatu ze specjalnym przeznaczeniem do tego celu. Wybierając produkty do odnawiania blatu, pamiętajmy, że muszą one mieć atest PZH potwierdzający, że nadają się do kontaktu z żywnością. Wykonując usługę olejowania dla naszych klientów, stosujemy wysokiej jakości olej marki m.in. OSMO.

  1. Zanim rozpoczniemy olejowanie blatu z drewna, należy zabezpieczyć taśmą malarską ściany i krawędzie urządzeń zamontowanych w blacie, gdyż zaoszczędzi nam to czas związanym z późniejszym sprzątaniem.
  2. Olej na powierzchnię blatu nakładamy i rozprowadzamy płaskim pędzelkiem wykonanym tylko z naturalnego włosia – koniecznie wzdłuż słojów. Z reguły nanosimy jedną lub dwie warstwy.
  3. W trakcie nakładania preparatu na powierzchnię, należy pamiętać, iż niektóre obszary blatu (np. blisko jego krawędzi) mogą być bardziej chłonne, konieczne zatem będzie nałożenie w tych miejscach nieco grubszej warstwy.
  4. Nadmiar oleju delikatnie zbieramy z blatu czystą szmatką.

Czas trwania usługi olejowania (wraz z przygotowaniem blatu) zależy w dużej mierze od powierzchni i stopnia zaawansowania jego eksploatacji. Po zakończeniu prac, należy odczekać około 12 godzin na wchłonięcie nałożonego preparatu. W niektórych przypadkach, dla osiągnięcia lepszego efektu, nakładane są dwie warstwy oleju. Warto również rozważyć możliwość nałożenia grubszej lub kolejnej warstwy oleju w miejscach szczególnie często wykorzystywanych oraz w pobliżu miejsc szczególnie narażonych na kontakt z wodą, czyli np. zlewu.

Super gładki efekt

Aby uzyskać najlepsze efekty, po wyschnięciu blatu, zalecamy jego polerowanie przy pomocy wełnianej, niestrzępiącej się ściereczki. Dokładne polerowanie powierzchni, przez około 45-60 minut sprawi, iż powierzchnia blatu będzie bardzo gładka i błyszcząca.

Jak dbać o blat kuchenny drewna?

Systematyka przede wszystkim. Systematyczna pielęgnacja i olejowanie blatu kuchennego skutecznie zabezpiecza jego powierzchnię, ale także poprawia jego wygląd, zyskuje on głęboką i ładną barwę, eksponuje słoje oraz tworzy powłokę chroniącą przed wysoką temperaturą, wnikaniem zabrudzeń oraz wilgocią.

Co ile olejować blat kuchenny?

To pytanie pojawia się bardzo często podczas rozmów z naszymi Klientami. Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od częstotliwości oraz sposobu wykorzystania blatu kuchennego.

W przypadku nowego blatu kuchennego, który używany będzie w kuchni domowej, zalecamy jego natłuszczanie raz w tygodniu, przez pierwsze 6 tygodni. Następnie, warto skorzystać z profesjonalnej usługi olejowania przynajmniej raz roku. Blaty drewniane, które eksploatowane są intensywniej (kuchnie firmowe, restauracje itp.), wymagają rzecz jasna częstszej pielęgnacji. W tym przypadku zalecamy przeprowadzenie dokładnego olejowania dwa, trzy razy w roku.

Jak utrzymać dłużej pożądany efekt renowacji?

Aby drewnianego blatu nie trzeba było zbyt często konserwować, warto dbać o niego na co dzień. Usuwać na bieżąco powstałe zabrudzenia i plamy. Jeśli mamy blat kuchenny z miękkiego drewna, lepiej nie krójmy niczego nożem bezpośrednio na jego powierzchni. Pozostaną tam ślady, które będą ciemniały i w tym miejscu blat może zacząć gnić, co może powodować nieodwracalne skutki w jego wyglądzie.

Zapraszamy do skorzystania z usługi olejowania blatów przez naszą firmę, co zapewni gwarancję żywotności Państwa mebli. Zapraszamy do współpracy PON-PRAN.

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy