Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Mycie elewacji

2020 | 07 | 27

Lato to doskonały moment, żeby zatroszczyć się o mycie elewacji. Ubrudzona elewacja nie wygląda estetycznie. Zewnętrzne ściany budynków mogą pokrywać się brudem, zielonkawym nalotem oraz kurzem. Pogoda sprzyja, więc warto zadbać o czystość elewacji i sprawić, by odzyskała ona dawny blask.

 

Mycie elewacji w biurowcach, fabrykach i w zakładach przemysłowych

Elewacja świadczy o wizerunku firmy, jest jej wizytówką, więc bardzo ważnym jest, by była czysta. Większość biurowców oraz zakładów jest wysoka, więc wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. W tym przypadku idealnie sprawdzi się podnośnik koszowy, który pomoże dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca i dokładnie wyczyścić powierzchnię. Ważne, aby elewacja w budynkach komercyjnych była czysta, ponieważ świadczy to o firmie. Istnieje wiele form mycia elewacji – mycie pod ciśnieniem, mycie mechaniczne oraz mycie elewacji za pomocą sodowania. Wybór odpowiedniej formy zależy od materiału z jakiego wykonana jest dana elewacja.

 

Mycie elewacji w domach jednorodzinnych oraz w kamienicach i w budynkach mieszkalnych

Elewacja w domach jednorodzinnych buduje określony wizerunek i sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Jeśli jest brudna, domownicy nie czują się komfortowo w takim domu. Szczególnie narażone na zabrudzenia są elewacje w kamienicach oraz w budynkach mieszkalnych. Posadowienie takich budynków, w większości w centrach zatłoczonych miejsc, sprawia, że elewacja ta często się brudzi i wymaga regularnego czyszczenia. Brudna elewacja zaniża ceny mieszkań i znacznie zmniejsza ich atrakcyjność.

 

Jaka elewacja jest szczególnie podatna na zabrudzenia?

Najbardziej podatne na zabrudzenia są tynki cienkowarstwowe oraz tynki o większej nasiąkliwości – np. tynki mineralne. W czasie deszczu ściany wykonane z takich tynków zdecydowanie słabiej się oczyszczają, a większa wilgotność sprzyja namnażaniu się glonów powodujących szarawy nalot. Zdecydowanie większą odpornością na zabrudzenia cieszą się tynki o mniejszej nasiąkliwości – np. silikonowe, silikatowe czy akrylowe. Gładka powierzchni utrudnia wchłanianie wilgoci wgłąb struktury i zdecydowanie zmniejsza przyczepność zabrudzeń. W kontekście podatności na zabrudzenia ważna jest również struktura tynku. Gładsze tynki są bardziej odporne na zabrudzenia, natomiast tynki o fakturze „baranka”, poprzez swoją chropowatość, łatwo przyjmują zabrudzenia.

 

Jak często powinniśmy myć elewację?

Wiele zależy rodzaju tynku oraz jego struktury. Należy jednak mieć na uwadze wiele czynników, które determinują wybór odpowiednich metod czyszczenia. W większości, aby zachować świeżość i czystość, powinno się systematycznie myć elewację – najlepiej raz do roku. Szczególnie ważne jest systematyczne mycie tynku mineralnego, który zazwyczaj znajduje się na dole elewacji, jest bardzo chłonny i porasta glonami. Systematyczne mycie elewacji pozwala na utrzymanie jej w czystości oraz na ograniczenie przyszłych kosztów związanych z koniecznością jej gruntownego czyszczenia.

 

Jak przeprowadzić mycie elewacji?

Z uwagi na fakt, iż mycie elewacji nie jest łatwe, w większości wymaga profesjonalnych środków czystości oraz wysokościowego sprzętu – warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy. W takiej sytuacji będziemy pewni, że usługa będzie wykonana skutecznie, dokładnie i co najważniejsze – bezpiecznie. Tylko profesjonalna firma będzie nam w stanie zagwarantować, iż zastosowane środki nie uszkodzą elewacji, a ona sama odzyska dawny blask. Samemu ciężko ocenić rodzaj struktury, jej wymagania, sposób w jaki zachowa się ona pod wpływem środków chemicznych. Dodatkowo prace przy elewacji, w większości, są to prace wysokościowe, przy których łatwo o wypadek. Warto zatem zlecić mycie elewacji fachowcom.

 

Mycie elewacji pod ciśnieniem

To jedna z najprostszych metod utrzymania elewacji w czystości. Do tego celu można użyć typowych myjek ciśnieniowych – np. Karcher. Ten sposób jest skuteczny na wyczyszczenie elewacji wykonanych z tynków mineralnych, silikatowych, akrylowych lub z cegły. Mycie ciśnieniowe wykonuje się od góry do dołu. Należy pamiętać, aby dobrze spłukać płyn do mycia elewacji, także z chodników. Tego rodzaju prace najlepiej wykonywać latem, ponieważ wyższa temperatura i promienie słoneczne sprzyjają schnięciu tynków.

 

Grafitti na elewacji – co z tym zrobić?

Grafitti na elewacji to zmora większości zarządców budynków. Farby używane przez graficiarzy bardzo mocno przylegają do ścian i samemu się ich raczej nie wyczyści. Do tego potrzebni są fachowcy, którzy zrobią to szybko, sprawnie, nie uszkadzając czyszczonej powierzchni.  W tym procesie może sprawdzić się myjka ciśnieniowa, która umożliwia mycie pod ciśnieniem przekraczającym 200 barów. Tym samym zwykły, domowy Karcher wytwarzający ciśnienie w wysokości 160 barów nie będzie skuteczny. Inną metodą jest czyszczenie mechaniczne, ale z uwagi na swoją siłę nie sprawdzi się przy usuwaniu grafitti z delikatnych tynków. Skuteczne będzie jedynie przy usuwaniu napisów z cegły, kamienia, betonu czy drewna. Możliwe jest również usuwanie grafitti za pomocą sodowania. Ten rodzaj czyszczenia elewacji jest stosowany przy delikatniejszych tynkach, na których istnieje możliwość wykorzystania sprzężonego powietrza połączonego z sodą oczyszczoną.

 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy myciu elewacji:

  • Z jakiego materiału wykonana jest elewacja?
  • W jaki sposób materiał z którego wykonana jest elewacja determinuje użycie określonych środków czyszczących?
  • Jaką powierzchnię zajmuje elewacja?
  • Jak kształtuje się dostęp do elewacji?
  • Czy elewacja wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu wysokościowego?
  • W jaki sposób kształtuje się otoczenie, w którym posadowiony jest budynek?
  • Czy mycie elewacji wymaga odpowiednich pozwoleń np. zarządców budynku, właścicieli?

 

Chcesz skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić mycie elewacji?
Zaufaj profesjonalistom!

Nasza firma świadczy usługi profesjonalnego mycia elewacji od 2008 roku. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tym zakresie oraz wysoko wykwalifikowaną kadrę. Do Państwa dyspozycji pozostaje również nasz park maszynowy – posiadamy podnośniki nożycowe oraz podnośniki koszowe wraz z obsługą operatorską. W środki chemiczne zaopatrujemy się we własnej hurtowni, więc mogą być Państwo pewni, iż usługa mycia elewacji zostanie wykonana kompleksowo, z zachowaniem najwyższej staranności, jakości oraz standardów bezpieczeństwa.

 

Zadzwoń, opowiedz nam o swojej elewacji i wybierz dogodny dla siebie termin!

tel. 600 213 709

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy