Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

MASECZKI OCHRONNE – wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

2020 | 03 | 27

W obliczu pandemii koronawirusa jednym z najważniejszych środków ochrony osobistej są maseczki ochronne.  Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów maseczek, ale laikom ciężko jest ocenić, które są naprawdę skuteczne, odpowiednie i bezpieczne dla ich użytkownika. Dodatkowo większość z nas nie wie kiedy i w jakich sytuacjach powinno się ich używać oraz jak je prawidłowo zakładać. Są to kluczowe kwestie, dzięki którym możemy skutecznie zabezpieczyć się przed szkodliwym wirusem.

 

Jakie są rodzaje maseczek ochronnych?

Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów maseczek ochronnych – począwszy od maseczek chirurgicznych, maseczek higienicznych poprzez maseczki przeciwpyłowe czy antysmogowe. Maseczki ochronne głównie dzielą głównie się na dwie grupy:

 • maseczki chirurgiczne
 • półmaski ochronne

 

Maseczki chirurgiczne

Maseczki chirurgiczne są to typowe maseczki używane w szpitalach oraz w innych obiektach medycznych.  Tego typu maseczki są produktem jednorazowego użytku. Szyte są z włókniny – najczęściej z polipropylenu i posiadają dwa rodzaje mocowania – gumki albo troczki. Mogą posiadać dwie lub trzy warstwy. Należy zwracać szczególną uwagę czy produkt ten posiada atesty oraz czy spełnia odpowiednie normy.

Przeznaczenie i rodzaje maseczek chirurgicznych

Maseczki chirurgiczne przeznaczone są do ochrony przed kroplami lub cząstkami o średnicy większej niż 100 µm. Obowiązujące standardy w zakresie filtracji maseczek chirurgicznych określane są za pomocą współczynnika BFE i są zawarte w normie europejskiej EN 14683. Zgodnie z tą normą maseczki chirurgiczne dzieli się na następujące rodzaje: Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR.

Do najczęściej używanych maseczek chirurgicznych należą maski typu II składające się z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Stopień filtracji tego typu maseczek wynosi minimum 98%, dzięki czemu osoba nosząca taką maseczkę może swobodnie oddychać, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Takie maseczki są najczęściej stosowane przez lekarzy.

 

Co zrobić żeby maseczka chirurgiczna była skuteczna i bezpieczna?

Najważniejszą sprawą przy korzystaniu z maseczek chirurgicznych jest po pierwsze właściwy dobór typu maseczki , po drugie – dobór sposobu wiązania. Maseczka aby być skuteczną musi zostać dobrze założona i dopasowana do twarzy. Nie jest dopuszczalne aby pozostawały jakieś szpary, lub żeby w trakcie przemieszczania się czy wykonywania ruchów maseczka się zsuwała. Podobnie złym nawykiem jest dotykanie maseczki dłońmi. Należy pamiętać, iż jest to produkt jednorazowy i możemy nosić tego typu maseczkę wyłącznie kilka godzin.  Regularna zmiana maseczek jest warunkiem koniecznym aby dodatkowo się nie zainfekować i żeby maseczka mogła spełniać swoją rolę ochronną.

 

Co warto sprawdzić kupując maseczkę chirurgiczną?

Powinno się najpierw wybrać odpowiedni typ maseczki, sposób wiązania oraz liczbę warstw. W kolejnym kroku powinno się sprawdzić czy maseczka posiada atesty, czy jest wykonana z certyfikowanej włókniny, powinniśmy też zwrócić uwagę na BFE i normę EN 14683. I co najważniejsze – powinniśmy pamiętać, iż maseczki ochronne są produktem jednorazowego użytku.

 

Półmaski ochronne

Półmaski ochronne mają specyficzny kształt – są wypukłe i zdecydowanie większe od maseczek chirurgicznych, nie przylegają bezpośrednio do ust i zazwyczaj w sposób komfortowy opierają się na nosie. Tego rodzaju maska jest szczelna i dopasowuje się do kształtu twarzy.  Sposobem mocowania są taśmy nagłowia stworzone z elastycznych gumek. Większość półmasek ochronnych składa się z następujących elementów:

 • czasza półmaski (wykonana z wielowarstwowej włókniny filtrującej)
 • taśmy nagłowia (taśmy mocujące – jedna lub dwie)
 • zacisk nosowy
 • uszczelniacz nosowy
 • zawór wydechowy

 

Rodzaje półmasek ochronnych

Na rynku istnieje obecnie wiele rodzajów i modeli półmasek ochronnych – począwszy od tych, zawierających odpowiednie klasy czy filtry, a skończywszy na półmaskach higienicznych. Półmaski oznaczone są według poszczególnych klas takich jak: FFP1, FFP2 oraz FFP3, a dobór odpowiedniej klasy jest kluczowy dla skuteczności maski.

 • FFP1 – zatrzymują około 80% cząstek, które są mniejsze niż 2 mikrometry; najwyższe dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń wynosi 4 x NSD; całkowity przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 25%
 • FFP2 – zatrzymują około 94% cząstek, które są mniejsze niż 0,5 mikrometrów; najwyższe, dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń wynosi 10 x NSD; całkowity przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 11%
 • FFP3 – zatrzymują około 99,95% cząstek, które są mniejsze niż 0,5 mikrometrów; najwyższe, dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń wynosi 30 x NSD; całkowity przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 5%

 

Przeznaczenie półmasek ochronnych

Półmaski ochronne nazywane są także inaczej – przeciwpyłowymi, ponieważ standardowo używa się ich m.in. w przemyśle, w produkcji, w warsztatach czy w budownictwie. Obecnie jednak pełnią także rolę ochronna przed wpływem szkodliwych wirusów. Poza standardowym wyglądem posiadają wersje z zaworkami. Jaką on pełni funkcję? Zaworek wydechowy jest jednokierunkowy i przyśpiesza cyrkulację gazów. Tego rodzaju maseczki ochronne powodują wzrost oporu oddechu, więc powinny być często wymieniane. Podobnie jak w przypadku maseczek chirurgicznych należy pamiętać, że są to maseczki jednorazowe. Przy wyborze odpowiedniej maseczki ważne jest też jej odpowiednie dopasowanie – maseczka musi dobrze przylegać do twarzy, nie odstawać i nie spadać. Półmaski ochronne mają bardzo ergonomiczne kształty, a większość z nich posiada komfortowe dopasowanie do części nosowej np. poprzez zastosowanie specjalnych gąbeczek. Maski te są wygodne w użytkowaniu i można wybrać z gamy wielu różnych modeli. Przy zakupie półmaski powinniśmy zwrócić uwagę czy jest ona zgodna z normą EN 149:2001 + A1:2009. Jest to kluczowe, żebyśmy mogli być pewni naszego bezpieczeństwa i skuteczności maseczki.

 

Co warto sprawdzić kupując półmaskę ochronną?

Po pierwsze musimy wybrać klasę maski, następnie dobrać model, który będzie odpowiednio przylegał do naszej twarzy. Musimy się też zastanowić czy konieczna będzie dla nas wersja z zaworkiem czy bez.  Powinniśmy też sprawdzić atesty i normy masek, tak, abyśmy mogli być spokojni o bezpieczeństwo ich stosowania oraz skuteczność.

 

Maseczki ochronne i zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenia dotyczące odpowiedniego stosowania maseczek ochronnych. Przede wszystkim powinny je nosić osoby chore – w tym przeziębione. Chodzi o to, by nie rozprzestrzeniać zakażeń i chronić innych. Zatem jeśli odczuwamy symptomy jakiejkolwiek choroby – kichamy, kaszlemy, jesteśmy osłabieni – powinniśmy bezwzględnie zakładać maseczki ochronne.  Jeśli jesteśmy jednak zdrowi – powinniśmy je zakładać w sytuacji kiedy np. opiekujemy się osobą starszą, która znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Maseczki ochronne powinny być też noszone przez personel medyczny, który opiekuje się chorymi w szpitalach jednoimiennych.

 

Jak prawidłowo użytkować maseczkę?

Ważnym jest, żebyśmy wiedzieli jak prawidłowo założyć maseczkę – w przeciwnym razie może ona być nieskuteczna i możemy narazić kogoś na zachorowanie:

 • Przed założeniem maseczki należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem (najlepiej antybakteryjnym), następnie użyć preparatu do dezynfekcji na bazie alkoholu,
 • Należy dokładnie zakryć usta i nos maską (musimy być pewni, że idealnie przylega ona do naszej twarzy i że nie ma żadnych przerw lub szpar),
 • Musimy unikać dotykania maski podczas jej używania (jeśli to zrobimy – należy niezwłocznie umyć ręce lub/ i spryskać je środkiem dezynfekującym),
 • Należy wymienić maskę na nową, gdy będzie wilgotna (ważna jest systematyczna wymiana maseczek)
 • Aby usunąć maskę trzeba przesunąć ją od tyłu (nie dotykając przodu maski), wyrzuć ją do zamkniętego pojemnika oraz oczyść ręce za pomocą środka na bazie alkoholu lub wody z mydłem

 

 

Na rynku istnieje wiele maseczek ochronnych, jednak to do nas należy wybór odpowiedniego jej rodzaju. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobór stopnia filtracji oraz idealne dopasowanie maseczki do kształtu naszej twarzy. Ważną rolę odgrywają również atesty i normy, które maseczki muszą spełniać by były bezpieczne i skuteczne.

 

__________________

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem maseczek ochronnych zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą pod numerem telefonu 695-663-630 lub pod adresem mailowym patrycja.kurek@ponpran.pl

Pomożemy Państwu sprawdzić nasz aktualny asortyment, dobrać odpowiedni model maseczki do Państwa potrzeb oraz odpowiemy na wszelkie Państwa pytania dotyczące możliwości zakupu.

Maseczki ochronne można odebrać w naszej hurtowni we Wrocławiu, przy ul. Paczkowskiej 26, albo wygodnie zamówić kuriera do domu, na terenie całej Polski.

Posiadamy w sprzedaży również inne środki ochrony osobistej – takie jak rękawiczki jednorazowe, gogle czy kombinezony oraz płyny do dezynfekcji.

Zachęcamy do dbania o swoje zdrowie oraz o zdrowie innych osób pozostających w naszym bezpośrednim otoczeniu.

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy