Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Koniec zimy – czas na rękawice!

2021 | 03 | 19

Przez zimowe miesiące rękawice chroniły skórę naszych dłoni przed szkodliwym wpływem niskich temperatur. Idzie wiosna – czas rzucić rękawicę wiosennym porządkom w domu i ogrodzie, w firmie oraz na terenach zewnętrznych. I tu pojawia się pytanie, jakie rękawice ochronią nasze dłonie i paznokcie przed działaniem chemii zawartej w środkach czyszczących? Która powłoka będzie odpowiednia do prac ogrodniczych? Co w przypadku uczulenia na lateks? Rękawice pudrowane czy bezpudrowe? Rękawice winylowe, nitrylowe, a może tradycyjne, rękawice gumowe? Jakie wyróżniamy rodzaje rękawic roboczych? Czas na porządki z rękawicami!

Rękawiczki jednorazowe

Używane są w placówkach medycznych (rękawice diagnostyczne), hotelarstwie, gastronomii, kosmetyce i kosmetologii. Rękawiczki jednorazowe są ważnym elementem, pozwalającym na zachowanie higieny. Rękawice jednorazowe stanowią barierę dla substancji wywołujących reakcje alergiczne. W gastronomii, użycie rękawic jednorazowych niweluje ryzyko zanieczyszczeń krzyżowych i pomaga zachować właściwe bezpieczeństwo żywności. Rodzaje rękawic jednorazowych:

  • rękawice foliowe – tzw. zrywki, to rękawice wykonane z folii HDPE, używane są do zabezpieczenia skóry dłoni przy wykonywaniu małoinwazyjnych prac w domu i ogrodzie; mają też zastosowanie w sklepach i na stacjach benzynowych;
  • rękawice lateksowe – mówi się o nich „druga skóra”, ponieważ ściśle przylegają do dłoni, umożliwiając wykonanie czynności wymagających precyzji; podstawowe, najbardziej popularne z rękawic jednorazowych; występują w wersji pudrowanej skrobią kukurydzianą (ułatwia to zakładanie i zdejmowanie rękawic) oraz bezpudrowej
  • rękawice winylowe – wykonane z tworzywa PCV, stanowią wysoką ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, również przed tłuszczami; rękawice winylowe łatwo się zakłada i zdejmuje, należy jednak zawsze dobrać odpowiedni rozmiar, ponieważ rękawiczki tego rodzaju nie są elastyczne i nie przylegają ściśle do dłoni. Nie wykonamy w nich prac precyzyjnych.
  • rękawice nitrylowe – wykonane są z syntetycznego kauczuku, w żargonie medycznym określane jako „rękawice niebieskie, ponieważ najczęściej występują w kolorze niebieskim; nie zawierają lateksu, na który wiele osób jest uczulonych; wykorzystywane są w diagnostyce medycznej, stomatologii, weterynarii, podologii, kosmetyce, gastronomii, hotelarstwie, przy pracach porządkowych, ogrodniczych.

Warto zaznaczyć, że rękawice jednorazowe, w zależności od norm, które spełniają, dzielimy na ochronne (EN 420, EN 374-1, EN 374-2, EN374-3, EN 388 oraz medyczne (EN 455-1, EN 455-2, EN 455-3, EB 455-4).

Rękawice gospodarcze

Popularne rękawice gumowe wielorazowego użytku. Dostępne niemal w każdym sklepie i na każdą kieszeń. Domowe rękawice chronią skórę dłoni przed szkodliwym działaniem chemii gospodarczej i środków ochrony roślin. Stanowią skuteczną barierę przed drobnymi urazami mechanicznymi. Stosowane głównie w gospodarstwie domowym, w pracach ogrodniczych. Rękawice gumowe cieszą się popularnością przy wykonywaniu cyklicznych usług porządkowych.

Rękawice robocze

Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej. (Dz.U. Nr 259, poz. 2173) oraz przepisy BHP jasno określają, że obowiązkiem pracodawcy jest zabezpieczenie pracownika w odpowiednie do warunków pracy ubranie i buty robocze. Istotnym elementem stroju roboczego są właśnie rękawice.

  • Rękawice robocze I kategorii (norma EN420) nadają się do ochrony dłoni wyłącznie przy lekkich pracach.
  • Rękawice robocze II kategorii zabezpieczają przed zimnem i temperaturą do 100°C. Są one odpowiednio certyfikowane. Certyfikat CE powinien być umieszczony na rękawicy roboczej, na opakowaniu rękawic roboczych lub w instrukcji obsługi rękawic bhp.
  • Rękawice robocze III kategorii zabezpieczają przed potencjalnymi poważnymi urazami (trwałe lub nieodwracalne w skutkach uszkodzenie dłoni).

Wampirki

To osobliwa nazwa rękawic bawełniano-poliestrowych, pokrytych gumą o wytrzymałej strukturze. Wampirki stanowią podstawowe zabezpieczenie dłoni, klasyfikowane są jako rękawice robocze I kategorii ochronnej (norma EN 420). Nadają się do ochrony dłoni przy lekkich pracach mechanicznych, budowlanych, domowych, ogrodniczych. Swoją popularność zawdzięczają niskiej cenie, przy szerokiej gamie zastosowań.

Rękawice robocze powlekane lateksem

Należą do rękawic ochronnych II kategorii – do używania przy pracach o średnim ryzyku zagrożenia czynnikami zewnętrznymi. Rękawice z powłoką lateksową chronią dłonie przed zabrudzeniami i zadrapaniami. Są najczęściej używanymi rękawicami BHP. Nadają się do ochrony dłoni przy wykonywaniu prac monterskich, budowlanych, ogrodniczych. Stosowane są również w rolnictwie i w większości gałęzi przemysłu.

Rękawice dziane pokryte nitrylem
To
rękawice przeznaczone do krótkotrwałego kontaktu ze smarami, olejami, paliwami. Świetnie sprawdzą się w pracy precyzyjnej, przy manipulowaniu drobnymi elementami. Rękawice z powłoką nitrylową nadają się do prac ze śliskimi powierzchniami, farbami i rozpuszczalnikami. Rękawice pokryte nitrylem polecane są do prac stolarskich, w branży samochodowej i transportowej. Często wykorzystywane są w ogrodnictwie i rolnictwie, pracach porządkowych.

Rękawice skórzane spawalnicze
To przykład
rękawic chroniących przed działaniem wysokiej temperatury oraz przed urazami mechanicznymi. Wykonane z bydlęcej skóry – dwoiny barwionej. Rękawice spawalnicze należą do III kategorii rękawic roboczych.

Rękowice elektroizolacyjne
Przeznaczone są wyłącznie do celów związanych z elektryką (jako podstawowy sprzęt ochrony osobistej do prac pod napięciem do 1 kV lub jako dodatkowy sprzęt ochronny przy napięciu wyższym od 1 kV). Rękawice używane do prac przy wysokim napięciu, wykonane są z wysokiej jakości lateksu. Odporne na działanie kwasów, olejów, ozonu (kategoria R) oraz na skrajnie niskie temperatury (kategoria C).

Zapraszamy po więcej!

To jedynie podstawowa wiedza na temat rękawic ochronnych, rękawiczek medycznych, rękawic roboczych i BHP. Szczegółowymi informacjami, jak i fachowym doradztwem służą nasi specjaliści ds. sprzedaży. W ofercie hurtowni PON-PRAN dostępne są rękawice jednorazowe, robocze, ogrodnicze i specjalistyczne.

PON-PRAN
Hurtownia środków czystości
systemów utrzymania higieny
i artykułów BHP
tel. 695 663 630

zamowienia@ponpran.pl

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy