Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Jak pozbyć się muszek owocówek z domu? Sposoby na muszki owocówki

2020 | 07 | 31

Jak pozbyć się muszek owocówek? Owocówki są dużym problemem zwłaszcza latem, gdy w naszych domach często pojawiają się świeże owoce i warzywa.  Poznaj sprawdzone sposoby na muszki owocówki.

Muszki owocówki poza tym, że są uciążliwym gościem w domu, są również pasożytami. Chociaż żyją krótko, rozmnażają się bardzo szybko. Wystarczy, aby przez kilka dni na blatach leżały świeże owoce lub do śmietnika trafiły skórki warzyw, a możemy być pewni, że w naszym domu pojawią się muszki owocówki. 

Muszki owocówki – skąd się biorą?

Muszki owocówki to niewielkie owady osiągające do 2-3 milimetrów długości. Żywią się dojrzałymi, psującymi się lub zepsutymi owocami i warzywami. To właśnie ocet owocowy wytwarzający się w procesie fermentacji stanowi ich pożywienie i miejsce do rozmnażania. 

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać, aby z owocami lub warzywami cokolwiek się działo, muszki owocówki doskonale wyczuwają, że dojrzały owoc zaczyna się psuć. Samiec owocówek składają na owocach jaja, z których wylęgają się larwy żerujące na dojrzałych lub psujących się produktach.

Muszki owocówki rozwijają się też na wysypiskach śmieci, w śmietnikach oraz wilgotnym środowisku, które sprzyja ich rozwoju.

Czy muszki owocówki są szkodliwe?

Muszki owocówki, chociaż wyglądają niepozornie – są pasożytami. Zanieczyszczają żywność oraz przenoszą szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje, w tym bakterie, wirusy i pleśniowe grzyby. Kiedy zauważymy, że muszki owocówki pojawiły się w naszej kuchni, nie należy bagatelizować problemu i trzeba zastanowić się jak pozbyć się muszek owocówek. 

Jak pozbyć się muszek owocówek z domu?

Istnieje wiele domowych sposobów na muszki owocówki. Czy jednak łatwo pozbyć się muszek owocówek z domu? To zadanie zdecydowanie nie należy do najprostszych. Jeśli jednak macie czas na eksperymenty, warto spróbować popularnych, domowych sposobów na muszki owocówki. Przede wszystkim, zanim zaczniemy zastanawiać się jak pozbyć się muszek owocówek, musimy pozbyć się z naszej kuchni zalegających i być może zepsutych owoców i warzyw. To ważne zwłaszcza w sezonie letnim, gdy stałe wysokie temperatury przyspieszają proces psucia. 

Warto pamiętać też o dokładnym myciu owoców i warzyw przed jedzeniem. Mogą znaleźć się na nich jaja, które złożyły samice muszek owocówek. 

Jakie są domowe sposoby na muszki? Jak zwalczyć muszki owocówki, które wprowadziły się do naszej kuchni?

muszki owocowe - sposób na owocówki

Domowe sposoby na muszki owocówki 

Pułapka na muszki owocówki – słoik z octem

Jednym z popularniejszych domowych sposobów na muszki owocówki jest pułapka z octu. 

Do słoika wlewamy 80 – 100 ml octu jabłkowego. Do octu można dodać również kilka kropel płynu do mycia naczyń. Taka mikstura przyciąga muszki owocówki, które topią się w roztworze. Na otwór słoika można nałożyć również folię i zrobić w niej kilka dziurek. Wtedy muszki na pewno nie będą mogły wydostać się z pułapki.

Słodka pułapka na owocówki – słoik lub butelka z sokiem

Innym sposobem na muszki owocówki jest pułapka w formie butelki z sokiem. Do plastikowej butelki należy wlać sok owocowy. Muszki owocówki, gdy dostaną się do środka nie będą mogły wyjść z butelki, a my pozbędziemy się problemu z owocówkami.

Pułapka z owoców

Domową  pułapką na muszki owocówki będzie również stworzenie wabika ze świeżych owoców. Wystarczy włożyć do miski pokrojone kawałki owoców albo ich skórki, a następnie przykryć miskę folią spożywczą tak, aby przy krawędziach nie było żadnych szczelin. W naciągniętej folii należy zrobić dziurki, przez które muszki wlecą do środka.

Sprawdzony sposób na muszki owocówki – gotowe rozwiązania

Zastanawiasz się jak szybko pozbyć się muszek owocówek ze swojego domu, ale nie masz czasu lub ochoty testować domowych sposobów? Sprawdź gotowe produktu na muszki owocówki, które pomogą Ci szybko i skutecznie pozbyć się muszek owocówek.

Pułapka z płynem na muszki owocówki

Pułapka na muszki owocówki to środek z płynną przynętą. Owocówki wabione są do pułapki specjalnym płynem stworzonym na bazie naturalnych składników, a kiedy trafią już do jej wnętrza, nie mogą wydostać się z zasadzki. Pułapki na muszki owocówki można używać wielokrotnie. Wystarczy jedynie uzupełniać płynny środek na muszki owocówki.

Lep na muszki owocówki

Lep na muszki owocówki to pułapka, która składa się z pokrytego klejem lepu oraz pojemniczka z przynętą wabiącego owady. Produkt stworzony na bazie naturalnych składników może znajdować się przy produktach spożywczych, co dodatkowo ułatwia pozbycie się owocówek przebywających w okolicy owoców. 

środek na muszki owocówki - muszki owocowe

Jak zwalczyć muszki owocówki?  

Kluczowym działaniem w przypadku walki z muszkami owocówkami jest przestrzeganie kilku zasad. Przede wszystkim warto dbać o czystość powierzchni, szczególnie blatów, stołów i podłóg, a nawet dywanów i pilnować, aby nie zostawały tam resztki jedzenia.To idealne środowisko dla rozwoju muszek owocówek. Należy też często czyścić kosz na odpady i regularnie wyrzucać śmieci, zwłaszcza jeśli trafiają do nich resztki organiczne.

Owoce i warzywa dobrze przechowywać pod przykryciem lub w lodówce, aby nie przyspieszać procesu psucia się żywności. Dobrze też regularnie przeglądać produkty, a te psujące się natychmiast usuwać. 

Nie należy również zostawiać na zewnątrz niedomkniętych słoików, czy butelek szczególnie tych zawierających dżem, piwo lub wino. 


W naszej ofercie znajdują się produkty uznanych marek, takich jak BROS oraz EFFECT. Dzięki nim można łatwo pozbyć się owocówek z domu.

Sprawdź nasz katalog i zajrzyj do zakładki >>Środki owadobójcze<< żeby wybrać najlepszy dla siebie preparat owadobójczy.

Zadzwoń do nas! Z  chęcią pomożemy znaleźć Ci środek, który spełni Twoje oczekiwania.

tel. 695 663 630

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy