Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Zmiana systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w 2020 roku

2020 | 10 | 21

Jak będzie wyglądało gospodarowanie odpadami w 2020 roku? Od września właściciele nieruchomości niezamieszkałych, czyli wszystkich obiektów biurowych, fabryk, szkół, sklepów, kościołów oraz innych instytucji są zobowiązani do udokumentowania posiadania umowy na korzystanie z usług w zakresie odbioru odpadów komunalnych. Wynika to ze zmiany zapisów ustawy o odpadach.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

6 września 2019 roku weszła w życie ustawa nowelizująca dotychczasową ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła znaczne zmiany w gminnych systemach gospodarowania odpadami. Ustawodawca przewidział dość długi czas na dostosowanie gminnych systemów gospodarowania odpadami, tak aby wszyscy – a zwłaszcza gminy – mogli się do niej dobrze przygotować.

Gospodarowanie odpadami komunalnymi w obliczu nowelizacji ustawy

Nowelizacja przepisów dała właścicielom nieruchomości wybór. Sami zdecydują, czy chcą, żeby ich nieruchomość była obsługiwana przez gminny systemy gospodarowania odpadami komunalnymi, czy też przez zewnętrzną firmę, która będzie odbierała od nich odpady.

Nawet jeśli właściciel nieruchomości nie przystąpi do gminnego systemu gospodarowania odpadami – nadal ma obowiązek utrzymywania czystości i porządku na terenie swojej nieruchomości. Jego obowiązkiem jest zbieranie odpadów, przygotowywanie worków na śmieci lub pojemników na odpady oraz nawiązanie współpracy z firmą, która będzie od niego odbierała odpady. Współpraca ta musi zostać potwierdzona umową.

Aby zostać objętym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowanym przez daną gminę – od września 2020 roku należy złożyć pisemną zgodę wraz z nową deklaracją o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wyznaczonym przez gminę terminie.

Osobom, które zadeklarowały chęć dołączenia do gminnego systemu gospodarowania odpadami, gminna zapewni pojemniki dla wszystkich frakcji (poszczególnych rodzajów odpadów), dlatego też właściciele nieruchomości nie będą musieli nabywać ich we własnym zakresie.

Gospodarowanie odpadami przy większej ilości nieruchomości

Jeśli ten sam właściciel posiada więcej niż jedną nieruchomość niezamieszkałą, powinien złożyć oświadczenie i deklarację na każdą z nich oddzielnie.

Właściciele nieruchomości, którzy nie złożyli dokumentów we wskazanym terminie, zostaną usunięci z gminnego systemu gospodarki odpadami, a z ich posesji zostaną zabrane użyczone przez gminę pojemniki na odpady. Gdzie kupić kosze do segregacji śmieci oraz niezbędne worki na odpady?

Pojemniki do segregacji odpadów, worki na śmieci – poznaj naszą ofertę

W swojej ofercie posiadamy rozmaite pojemniki na odpady do segregacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz worki na śmieci.

W naszej hurtowni znajdziecie kosze na śmieci do segregacji wewnętrznej i zewnętrznej dedykowane dla pięciu frakcji (odpady zmieszane, papier, tworzywa sztuczne (metale i odpady, opakowania wielomateriałowe), szkło, bioodpady). Ich litraż dopasowujemy zależnie od potrzeb. Posiadamy pojemniki na odpady od 120 do nawet 1100 litrów.

Poza zewnętrznymi pojemnikami na odpady potrzebujesz też mniejszych koszy do segregacji śmieci w pomieszczeniach? Posiadamy różnego rodzaju kosze na odpady, w tym wygodny kosz do segregacji odpadów z wewnętrzną podziałką na trzy frakcje. Do pojemników na odpady oferujemy również specjalne naklejki, które ułatwiają rozpoznanie, jakiego charakteru odpady powinny się znaleźć w danym pojemniku.

W otoczeniu nieruchomości nie ma miejsca na dedykowane poszczególnym rodzajom odpadów kosze znacznych gabarytów? Tutaj rozwiązaniem będą stojaki na worki na śmieci. Wieczka w odpowiednich kolorach ułatwią identyfikację poszczególnych rodzajów odpadów, a przy tym nie zajmą dużo miejsca.

Posiadamy również pasujące do pojemników na odpady worki na śmieci typu HDPE i LDPE.

Gospodarowanie odpadami – jaka jest różnica pomiędzy workami HDPE i LDPE?

Wybór worków powinien być zależny od przeznaczenia zgodnie z którym będą używane worki. Worki LDPE sprawdzą się tam, gdzie odpady wrzucane do worków są bardzo ciężkie np. w kuchniach. Worki HDPE będą odpowiednie w przypadku lekkich odpadów jak papierowe ręczniki.

Worki na śmieci z tworzywa HDPE, czyli wykonane z wysokiej gęstości polietylenu, są dość cienkie i odporne na rozdarcia, ale nie rozciągają się mocno. Worki LDPE również są wykonane z polietylenu, tyle że o niskiej gęstości. Są grubsze, mocno rozciągliwe i bardzo odporne na rozdarcia.

Przykładowe pojemniki na odpady zewnętrzne i wewnętrzne oraz stojaki na worki na śmieci, a także worki HDPE i LDPE na odpady dla wszystkich frakcji znajdują się pod poniższymi linkami:

> Kosze na odpady

> Worki na odpady

Nie są to wszystkie produkty, które posiadamy w ofercie. Jeśli poszukujesz czegoś, czego nie znalazłeś w naszej ofercie, skontaktuj się z nami.

 


 

ZADZWOŃ I POZNAJ NASZĄ OFERTĘ!

Z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy dobrać pojemniki na odpady dopasowane do Twoich potrzeb!

tel. 695 663 630

e-mail: patrycja.kurek@ponpran.pl

 

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy