Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Dlaczego warto zlecić mycie dachu

2018 | 11 | 09

Dach to niezwykle ważny element konstrukcyjny budynku, którego głównym zadaniem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Na skutek zmian pogodowych oraz oddziaływanie innych czynników zewnętrznych, pokrycia dachowe (bez względu na rodzaj) systematycznie ulegają zabrudzeniom. Mając na uwadze nie tylko wysokie ceny pokryć dachowych, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, dach każdego budynku powinien być regularnie czyszczony.

W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco najważniejsze kwestie związane z myciem i czyszczeniem pokryć dachowych.

Czyszczenie dachów – główne źródła zabrudzeń dachu

Zabrudzenia dachu

Powierzchnia dachu narażona jest na zmieniające się wraz z porami roku warunki atmosferyczne. Pomimo, iż materiały pokryć dachowych cechują się dużą odpornością, z czasem ulegają one zabrudzeniom, które powinny być regularnie usuwane. Do typowych zabrudzeń pokryć dachowych zaliczyć należy przede wszystkim ptasie odchody, kurz oraz mech.

Zanieczyszczenia ptasimi odchodami oprócz nieestetycznego wyglądu są również siedliskie bakterii i mogą być przyczyną wielu poważnych chorób. Ponadto,odchody ptaków mają odczyn kwasowy, a więc przyspieszają korozję i niszczenie części dachu (zwłaszcza w upalne dni).

Pojawiający się na dachach kurz, pył oraz inne zanieczyszczenia osadzające się z powietrza, gromadzą wilgoć co również przyspiesza korozję i niszczenie powierzchni dachu.

Kurz i osad dodatkowo sprawiają, że zadaszenie budynku traci swój pierwotny koloryt. ?Mycie dachu z sadzy ?pozwoli nie tylko pozbyć się zanieczyszczeń, ale także zapobiegnie zaprószeniu ognia, minimalizując ryzyko pożaru.

Korozja dachu

Niebezpieczny dla powierzchni dachów jest również powstający na skutek wilgoci mech. Wrastające w głąb dachu (np. szczeliny w dachówce) korzenie mchu mogą być przyczyną znacznego osłabienia struktury pokrycia dachowego i w konsekwencji powodować jego niszczenie. Usuwanie mchu z dachów, z uwagi na głębokie wrastanie, wymaga dużej precyzji i doświadczenia.

Czyszczenie dachu

Regularne usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni pokrycia dachowego to nie tylko poprawa jego wyglądu, ale również jego konserwacja. Znaczna wysokość, często spadzisty kształt oraz śliska powierzchnia sprawiają, że czyszczenie dachu jest niebezpiecznym zajęciem, które powinno zostać powierzone specjalistom.

Korzystając z usługi profesjonalnego czyszczenia dachów w naszej firmie, macie Państwo pewność, iż mycie dachu wykonane zostanie w najbardziej właściwy sposób. Wykonując czyszczenie powierzchni dachowych, dobieramy odpowiednie metody i środki czyszczące do konkretnego rodzaju pokrycia dachowego.

Ponadto, odpowiedni sprzęt do pracy na wysokościach oraz przeszkolona kadra, są gwarantem, iż dach zostanie dokładnie wyczyszczony nawet w najtrudniej dostępnych miejscach, bez ryzyka jego uszkodzenia.

Mycie ciśnieniowe dachu

Mycie dachu ?może odbywać się przy użyciu różnych technik. Najskuteczniejszymi sposobami jest czyszczenie ciśnieniowe oraz chemiczne dachów. Pierwsze z nich opiera się na usunięciu zanieczyszczeń za pomocą gorącej wody, która nanoszona jest na powierzchnię pod dużym ciśnieniem, powodując zmywanie brudu z powierzchni dachu.

Metoda ta jest nie tylko efektywna, ale także pozwala pozbyć się zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia nawierzchni. W przypadku uporczywych zanieczyszczeń do wody dodawany jest specjalny detergent (dedykowany do konkretnego rodzaju powierzchni). Metoda chemiczna pozwala na usunięcie mchów, porostów i glonów, które ze względu na swój system korzeniowy oraz niewidoczne przetrwalniki, mogą ponownie pojawić na umytej powierzchni.

Warto zwrócić uwagę, iż odpowiedni dobór środków czyszczących jest niezwykle istotny. Wykorzystanie substancji o zbyt silnym stężeniu może uszkodzić strukturę pokrycia dachowego. Wobec tego, aby ?mycie dachu z blachodachówki, ?blachy czy dachówki było skutecznie, a jednocześnie bezpieczne, należy odpowiednio dobrać zarówno sposób czyszczenia jak i detergenty.

Dlaczego warto korzystać z usługi czyszczenia dachów?

Czysty dach to nie tylko estetyczny wygląd. To przede wszystkim jego wydłużona żywotność oraz lepszy bilans termiczny całego budynku. Ponadto pokrycie dachowe bez jakichkolwiek zanieczyszczeń skuteczniej odprowadza wodę i śnieg.

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy