Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Czyszczenie silosów – co warto wiedzieć?

2019 | 01 | 25

Silosy służą magazynowaniu różnego rodzaju materiałów sypkich oraz produktów rolniczych. W związku z tym, że są to artykuły spożywcze lub też półprodukty przeznaczone do wytwarzania żywności, miejsce ich składowania musi być odpowiednio czyszczone i dezynfekowane. Jak więc powinno wyglądać czyszczenie silosów? W niniejszym artykule postaramy się przedstawić kilka istotnych faktów.

Mycie silosów

Miejsce przechowywania produktów żywnościowych oraz tych służących do jej produkcji musi spełnić liczne wymogi oraz restrykcyjne normy. Wobec tego konieczne jest kompleksowe czyszczenie wszystkich systemów oraz elementów zbiorników do magazynowania pożywienia. Należy zwracać szczególną uwagę na to, aby pozbyć się wszelkich pozostałości po wcześniejszych materiałach i dokonać dezynfekcji, usuwając bakterie czy ewentualną pleśń.

Mycie silosów to skomplikowany proces, gdyż trzeba odpowiednio dobrać specjalne środki, które dostosowuje się do materiału, z którego silos został wykonany. Nieodpowiednie mogą zniszczyć strukturę barierową, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się rdzy, a nawet pęknięć. Ponadto nieusunięte resztki detergentu przenikają do żywności, niszcząc całą jej partię i wykluczając z możliwości przetwórstwa, co generuje ogromne straty. Najlepiej więc powierzyć to firmie oferującej usługi profesjonalnego czyszczenia silosów.

Przede wszystkim ważne jest dokładne oczyszczenie zbiornika z wszelkich pozostałości przechowywanego materiału. Konieczne jest usunięcie zalegających grudek, zbitych części, na przykład w miejscach zsypu. Kolejnym krokiem jest zazwyczaj przeprowadzenie dezynfekcji (zwłaszcza jeżeli stwierdzono obecność szkodników). Środki do tego przeznaczone, ze względu na swoje silne działanie, powinny być użyte przez profesjonalistów, gdyż w przeciwnym wypadku mogą doprowadzić do wielu niepożądanych skutków.

Czyszczenie silosów na mąkę oraz zboże

Mąka jest bardzo pylastym materiałem. Gromadzi się w trudno dostępnych miejscach, na różnych poziomach, z których niekiedy trudno ją usunąć. Aby dokładnie wyczyścić silos z mąki, stosowane są najczęściej dwie metody. Tradycyjne czyszczenie silosów na mąkę polega na wejściu do środka, odpowiednio zabezpieczonych pracowników. Usuwają oni pozostałości po mące ze ścian i innych elementów za pomocą szczotek, pędzli i specjalnych skrobaczek.

Inną metodą mycia silosów na mąkę jest użycie wody wtłaczanej pod ciśnieniem z zawartością odpowiedniego detergentu. Korzysta się wówczas z różnego rodzaju myjek statycznych, obrotowych czy orbitalnych, w zależności od tego, jaka część wymaga wyczyszczenia oraz jak silne są zabrudzenia. Mocny strumień z dodatkiem środka czyszczącego uderza w ścianki zbiornika usuwając resztki mąki.

Podobnie postępuje się w przypadku czyszczenia silosów zbożowych. Myjka ciśnieniowa z właściwie dobranym detergentem skutecznie oczyści każdy zbiornik. Warto jednak pamiętać, z jakiego materiału został on zrobiony, gdyż pod tym kątem dobiera się odpowiedni środek czyszczący. Silosy ze stali kwasoodpornej należy myć z dodatkiem substancji o odczynie kwasowym. Aluminiowe z kolei czyścimy specyfikami o naturalnym pH, a te z blachy ocynkowanej myjką wysokociśnieniową.

Jak czyścić silosy na paszę dla zwierząt?

Silosy przeznaczone do przechowywania paszy wykonywane są najczęściej z ocynkowanej stali lub też z włókna szklanego. Należy pamiętać o ich czyszczeniu, gdyż w przeciwnym wypadku wewnątrz silosa może zacząć rozwinąć się pleśń oraz bakterie, które mogą powodować choroby u zwierząt. Czyszczenie silosów paszowych opiera się przede wszystkim na ich opróżnieniu i wymieceniu pozostałego ziarna. Następnie sprawdzić należy, czy w środku nie zagnieździły się szkodniki (gryzonie lub robaki). Zbiorniki tego rodzaju mogą być czyszczone na sucho przy pomocy specjalnych szczotek oraz odkurzaczy lub na mokro z wykorzystaniem myjek wysokociśnieniowych.

Kompleksowe czyszczenie silosów to proces bardzo wymagający i czasochłonny. Aby silos wyczyszczony został dokładnie, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która dobierze odpowiedni preparat i metody tak, by prawidłowo umyć zbiornik, nie uszkadzając go. Gorąco zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy. Doświadczenie zdobyte przez firmę PON-PRAN, na przestrzeni wielu lat działalności, gwarantuje najwyższą jakość usług dla bezpieczeństwa przechowywania produktów w silosach.

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy