Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Czyszczenie maszyn przemysłowych. Dlaczego warto to robić?

2022 | 09 | 21

Jednym z powodów, dla którego warto czyścić maszyny przemysłowe to usprawnienie codziennej pracy. Należy pamiętać, że ciężkie zabrudzenia powodują przestoje w produkcji, a nawet uszkodzenia sprzętu.

Niemal każda firma korzystająca z maszyn czy urządzeń przemysłowych, napotkała problem czyszczenia sprzętu. Jest to zjawisko pojawiające się cyklicznie, ponieważ podczas wytężonej i ciągłej pracy, zabrudzenia są czymś zupełnie normalnym. Jednak utrzymanie czystości nie jest prostym zadaniem, a nieumiejętnie czyszczenie maszyn przemysłowych i jej podzespołów może doprowadzić do licznych uszkodzeń.


Osad chemiczny na maszynach
Osad chemiczny na maszynach
Zabrudzenia chemiczne na podzespołach maszyn
Zabrudzenia chemiczne na podzespołach maszyn
Stwardniały osad chemiczny
Stwardniały osad chemiczny

Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu maszyn przemysłowych?

Podczas wykonywania takich operacji, każda firma wewnętrzna lub zewnętrzna powinna posiadać specjalistyczną wiedzę oraz wykwalifikowanych pracowników. Wykonawca nie powinien podejmować się zadań, które mogą doprowadzić do uszkodzenia elementów i podzespołów. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby przed rozpoczęciem czynności związanych z usuwaniem zabrudzeń być świadomym realizowanego zlecenia.


Nalot powstały wskutek użytkowania maszyny
Nalot powstały wskutek użytkowania maszyny
Trudne do usunięcia zabrudzenia w formie stwardniałego żelu
Trudne do usunięcia zabrudzenia w formie stwardniałego żelu
Wymagająca gruntownego doczyszczenia maszyna
Wymagająca gruntownego doczyszczenia maszyna

Przedsiębiorstwo, które decyduje się na sprzątanie specjalistyczne musi być zaopatrzone w odpowiedni sprzęt, który sprosta takim zleceniom. Często są do tego używane odpowiednie myjki, preparaty, a nawet sprzęt przeznaczony do prac na znacznych wysokościach, bez którego usunięcie zabrudzeń będzie niemożliwe.

Dlaczego warto gruntownie doczyszczać sprzęt?

Gdy maszyna ulega zabrudzeniu, wówczas bardzo często spada efektywność pracy, co w konsekwencji może powodować przestoje w produkcji. Niejednokrotnie powstające wycieki dostające się do kluczowych elementów konstrukcji powodowały, że tworzony produkt stawał się niezdatny do dalszego przeznaczenia. To w konsekwencji generowało straty dla producenta.

Kolejną istotną kwestią jest komfort pracy. Szczególnie w halach produkcyjnych, gdzie niezwykle ważne jest to, aby wykonywane zadania przez pracowników były w sterylnych warunkach. Każdy pył wydostający się z maszyny do przestrzeni roboczej czy nawet najmniejsza plama mogą powodować, że realizowanie zadań będzie utrudnione lub opóźnione w czasie.


Przed gruntownym czyszczeniem sprzętu
Przed gruntownym czyszczeniem sprzętu
Po gruntownym czyszczeniu maszyny
Po czyszczeniu maszyny

Czy dbanie o czystość jest potrzebne?

Czyszczenie sprzętu z powstałych zabrudzeń w pierwszej chwili okazuje się zbytecznym zadaniem, jednak jest to złudne myślenie. Regularne utrzymywanie czystości, choć wymaga większego zaangażowania, to w późniejszym czasie znacznie zmniejsza nakład pracy włożony przez pracowników firmy wewnętrznej, którzy nie muszą zmagać się z uporczywymi zabrudzeniami. Systematyczność w działaniu również sprawia, że maszyny jest znacznie łatwiej wyczyścić.

Nagromadzenie się licznych, trudnych do usunięcia zabrudzeń powoduje również, że mobilizacja potrzebna wśród pracowników firmy wewnętrznej do wykonania zadania, zwiększa się. Niekiedy jest już jednak za późno, aby czyszczenie było skuteczne i wymagana jest interwencja profesjonalnej firmy sprzątającej, która jest wyposażona w odpowiedni sprzęt i preparaty.


Końcowy efekt czyszczenia maszyny
Końcowy efekt czyszczenia maszyny
Dokładne usunięcie zabrudzeń umożliwiło konserwację maszyny
Dokładne usunięcie zabrudzeń umożliwiło konserwację maszyny
Brak widocznych zabrudzeń na maszynie
Brak widocznych zabrudzeń na maszynie

Oferujemy czyszczenie maszyn przemysłowych

PON-PRAN od wielu lat specjalizuje się w usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń. Dowodem na to są liczne współprace, w których realizujemy nasze usługi. Nie tak dawno otrzymaliśmy zlecenie od firmy zajmującej się produkcją chemii gospodarczej.

Podczas tego zlecenia usunęliśmy zabrudzenia:

 • spowodowane wyciekami,
 • powstałe w wyniku utworzenia odpadu chemicznego (następstwem tego było powstanie zanieczyszczenia w formie stwardniałego żelu)

Wykonanie przez nas sprzątanie specjalistyczne umożliwiło mechanikom dokonanie serwisu i odrestaurowanie urządzeń.

Dołącz do grona setek zadowolonych Klientów i sprawdź nasze możliwości!

  Zapytaj o ofertę dla siebie

  Zadzwoń

  Napisz

  Wyślij wiadomość

  Wyślij zapytanie


  Partnerzy

  Jak do nas dojechać?

  Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy