Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Czyszczenie kostki brukowej po zimie

2022 | 03 | 24

Czyszczenie kostki brukowej po zimie, to jedno z głównych zadań, do których należy przystąpić wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca.

Zrozumiałym jest, że zima jest porą roku, w której przeprowadzanie bardziej zaawansowanych prac porządkowych i renowacyjnych jest bardzo utrudnione. To właśnie w czasie kilku miesięcy od mniej więcej listopada do marca zabrudzenia różnego rodzaju pokrywają bruk. Dodatkowo jest on wystawiony na zmienne działanie mrozu, śniegu i często soli. Niskie temperatury mogą dodatkowo utrwalić plamy powstałe na powierzchni bruku.

Początek wiosny jest więc właściwym czasem na wykonanie takich prac jak: profesjonalne czyszczenie kostki brukowej, impregnacja i konserwacja kostki brukowej.

Typowe zabrudzenia kostki brukowej po zimie

Bardzo często kostka brukowa służy do stworzenia nawierzchni dojazdowej dla samochodów. Skutkiem tego jest jej narażenie na powstanie plam po benzynie, różnego typu olejach, oraz ślady i otarcia opon pojazdów. Często w trakcie różnych prac remontowych dochodzi do zabrudzenia kostki farbami, lakierami i smarem.  

Stale na powierzchni kostki brukowej dochodzi do powstawania zabrudzeń pochodzenia roślinnego oraz widocznych zacieków i wykwitów mchu i traw. Brak skutecznego usunięcia głębiej ulokowanych korzeni spowoduje, że wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami, rośliny zaczną pojawiać się między elementami nawierzchni brukowej.

Zimą, gdy stosowane są przeciw oblodzeniom mieszanki soli i piasku dochodzi do powstania bardzo specyficznych zanieczyszczeń kostki. Sól odpowiada za powstanie charakterystycznych białych plam pokrywających duże połacie wybrukowanej powierzchni. Jeżeli słony osad nie zostanie gruntownie wypłukany wczesną wiosną z pewnością dojdzie do powstania uciążliwych wykwitów.

Czyszczenie kostki brukowej – jak robić to prawidłowo?

Kluczem do sukcesu jest posiadanie odpowiedniej wiedzy. Profesjonaliści mający za sobą wieloletnie doświadczenie wiedzą, w jaki sposób dobrać odpowiednie środki chemiczne do konkretnego rodzaju czyszczonej powierzchni oraz specyfiki zabrudzeń. Dedykowane preparaty do czyszczenia kostki brukowej są środkami, których stosowanie wymaga głębokiej znajomości zagadnienia.  

Kolejną ważną kwestią jest dobór właściwego sprzętu do przeprowadzenia prac. Dzięki myjkom ciśnieniowym i specjalistycznym szczotkom możliwe jest gruntowne doczyszczenie powierzchni brukowej oraz usunięcie organicznych zanieczyszczeń zgromadzonych w szczelinach: osad z piachu, roślinność, sól. 

Podsumowując: jedynie połączenie profesjonalnej chemii oraz sprzętu pozwala dokładnie wyczyścić całą powierzchnię i wszystkie spoiny, usunąć ukorzenienie roślinności, osad oraz zróżnicowane zabrudzenia różnego pochodzenia. Niestety, domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem nie będą skuteczne na dłuższą metę. Czyszczenie kostki brukowej z białych zacieków

Białe zacieki na kostce brukowej to po prostu osad wapienny. Do jego powstania dochodzi w wyniku reakcji cementu na mokre i wilgotne podłoże i opad deszczu. Do usunięcia zacieków niezbędne jest użycie myjki ciśnieniowej i szczotki do kostki brukowej. Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Trwałe pozbycie się nawracającego mchu z kostki brukowej jest możliwe. Rzecz nie dotyczy tylko wizualnego aspektu ale także niszczącej siły mchu – rozszczelnia on powierzchnię kostki i stopniowo pozwala wodzie wnikać coraz głębiej w strukturę bruku. Długofalowy efekt gwarantuje użycie środka biobójczego, który na stałe usunie przyczynę pojawiania się mchu.Czyszczenie kostki brukowej z oleju

Tłuste i często rozległe plamy z oleju i smarów są jednym z najczęstszych rodzajów zabrudzeń występujących na kostkach brukowych. Trudność w ich usunięciu polega na działaniu oleju – dzięki swoim właściwościom substancja ta wnika głębiej w strukturę kostki trwale wiążąc się z podłożem. Chcąc usunąć olej z kostki brukowej należy najpierw dokładnie doczyścić całą brukowaną powierzchnię. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie ocenić rozmiar zabrudzenia i zachować jednolitą czystość każdego miejsca bruku. Kolejnym krokiem jest naniesienie specjalistycznego preparatu do usuwania oleju z kostki brukowej. Do jego aplikacji należy wykorzystać wałek, pędzel lub opryskiwacz.   Impregnacja kostki brukowej 

Impregnacja jest warunkiem koniecznym dla prawidłowego zabezpieczenia kostki brukowej i zapewnienia jej odpowiedniej trwałości na kolejny sezon. Należy ja wykonać dopiero po wcześniejszym, gruntownym oczyszczeniu powierzchni i usunięciu wszystkich zabrudzeń. W zależności od środka impregnującego czas działania impregnatu może być różny: od około dwóch do nawet kilkunastu lat.

Dwie najczęściej stosowane metody to impregnacja hydrofobizująca oraz nakładanie powłok ochronnych. Wzmacniają one trwałość kostki, utrudniają i ograniczają wnikanie wody oraz zabrudzeń takich jak pyły i osad, niwelują poziom nasiąkliwości materiału. Ograniczają też powstawanie wykwitów i tworzą ochronę przed działaniem środków chemicznych. Największą zaletą prawidłowo przeprowadzonej impregnacji, oprócz wymienionych działań ochronnych, jest czas jej działania. Dzięki temu eksploatacja powierzchni nie prowadzi do jej szybkiego zużycia

Firma PON-PRAN – siła doświadczenia, środków i technologii 

Działamy skutecznie od kilkunastu lat. Świadczymy usługi profesjonalnego czyszczenia i impregnacji chodników, parkingów i podjazdów z kostki brukowej każdego rodzaju.

Stosujemy najskuteczniejsze i ekologiczne metody wysokociśnieniowe (do 500 bar ciśnienia na dyszy myjącej) z odsysaniem urobku. Dzięki temu skutecznie doczyszczamy kostkę brukową na terenie pobudowlanym. Zastosowanie tak dużego ciśnienia o wielkiej sile pozwala na gruntowne doczyszczenie powierzchni bez użycia środków chemicznych.

Posiadamy złożone doświadczenie oraz odpowiedni park maszynowy pozwalające na perfekcyjne doczyszczenie dużych powierzchni w krótkim czasie.

Dołącz do grona setek zadowolonych Klientów i sprawdź nasze możliwości!

  Zapytaj o czyszczenie bruku

  Zadzwoń

  Napisz

  Wyślij wiadomość

  Wyślij zapytanie


  Partnerzy

  Jak do nas dojechać?

  Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy