Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Czysta (i zdrowa) kuchnia w firmie

2019 | 01 | 01

Kuchnia oraz toaleta w biurze to miejsca, z których korzystają wszyscy pracownicy. Z uwagi na rozprzestrzeniające się bakterie, regularne i dokładne sprzątanie tych miejsc to sprawa nie tylko estetyki i higieny, ale również zdrowia. Niestety, według danych publikowanych przez ZUS, liczba zwolnień L4 systematycznie rośnie od kilku lat. W roku 2017, Polacy pozostawali na zwolnieniach łącznie przez 229 mln dni.

Wbrew pozorom to nie toaleta, ale właśnie kuchnia stanowi miejsce o największej ilości bakterii. W ciągu tylko jednego dnia, liczba bakterii w kuchni może rozmnożyć się nawet o ponad 8 milionów. Czysta kuchnia w firmie, to zatem mniejsze ryzyko zachorowań.

W niniejszym artykule podpowiadamy w jaki sposób utrzymać kuchnię w czystości.

Czyste i zdrowe nawyki

Nawet bardzo często sprzątana i dezynfekowana kuchnia, może zostać zabrudzona zaledwie w kilka kwadransów. Przestrzeganie określonych zasad przez osoby korzystające z kuchni w firmie to jeden z kluczowych elementów, pozwalających ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii (a wraz z nimi chorób).

Oprócz podstawowych zasad takich, jak dokładne sprzątanie po sobie, czy nie pozostawianie w zlewie brudnych naczyń i sztućców, warto wdrożyć wśród pracowników, kilka dodatkowych nawyków.

Jasno określone obszary w kuchni

Różni ludzie, a więc różne diety, rodzaje posiłków oraz nawyki ich przygotowywania. Korzystając ze wspólnej przestrzeni, niezwykle istotne jest określenie miejsc, w których przechowujemy produkty i przygotowujemy posiłki oraz miejsca, w którym mogą być one spożywane.

Jednym z najczęściej przygotowywanych posiłków w kuchni firmowej jest szybka sałatka ze świeżych warzyw. Najczęściej popełnianym błędem jest przygotowywanie posiłku na desce lub blacie, na który uprzednio wypakowane zostały produkty.

Pamiętać należy, iż bakterie obecne na nieumytych jeszcze warzywach i owocach oraz na opakowaniach wszelkich produktów, po położeniu na blacie, rozprzestrzeniają się po jego powierzchni. Warto zatem pomyśleć nad zabezpieczeniem powierzchi poprzez np. olejowanie blatów kuchennych.

Dokładne umycie i przechowywanie

Czynność oczywista, jednak bardzo często bagatelizowana. Dokładne umycie produktów oraz rąk przed przygotowywaniem pozwala pozbyć się większości bakterii.Warto dodać, iż umyte powinny zostać również te produkty, które będą przechowywane. Lodówka w kuchni firmowej to miejsce gdzie przechowywane są bardzo różne produkty. Z uwagi na to, iż korzysta z niej więcej osób i trudno będzie utrzymać zasady odnośnie układania produktów w określonych miejscach, wprowadzenie zasady mycia wszystkiego przed włożeniem do lodówki jest znacznie łatwiejsze (i skuteczne zarazem).

Dobrym zwyczajem jest również, unikanie przechowywania w lodówce produktów w opakowaniach i torebkach (ze sklepów czy restauracji). Jeżeli dany produkt musi pozostać w oryginalnym opakowaniu warto (w miarę możliwości) umyć to opakowanie lub wydzielić osobne miejsce dla tego rodzaju produktów, np. półki na drzwiach lodówki.

lodówka

Regularna dezynfekcja

Tylko regularna, a przede wszystkim dokładna dezynfekcja pozwala pozbyć się większości bakterii w kuchni, polecamy tu preparaty do dezynfekcji w kuchni marki Forlux czy Medi-Sept.

Istotne jest aby dezynfekcja obejmowała nie tylko powierzchnie stołów, blatów oraz podłóg. Co jakiś czas należy również przeprowadzić dokładną dezynfekcję lodówki, wszelkich półek czy suszarek.

Wybierz dobrą firmę sprzątającą

Zdecydowanie najważniejszy element zarówno czystej kuchni, jak i całej firmy. Przeglądając oferty firm sprzątających we Wrocławiu, warto skupić się nie tylko na deklarowanym przez firmę zakresie prac, ale również na innych, bardzo istotnych czynnikach, z perspektywy firmy zamawiającej usługę.

Warto zatem poznać profil działalności danej firmy, poznać zakres realizacji oraz głównych odbiorców usługi (czy są to firmy czy osoby prywatne). Nieco więcej informacji na temat weryfikacji firmy sprzątającej, przedstawiamy w jednym z poprzednich wpisów – Jak wybrać dobrą firmę sprzątającą?

Zapraszamy również do kontaktu z naszą firmą. Z przyjemnością przedstawimy Państwu naszą ofertę i odpowiemy na wszelkie ewentualne pytania.

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy