Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Chemia gospodarcza – chemia profesjonalna. Jak je stosować?

2022 | 06 | 08

Często można spotkać się z pytaniem: czym chemia profesjonalna różni się od chemii gospodarczej? Zdarza się nawet, że oba te pojęcia są stosowane wymiennie. To duży błąd, którego konsekwencje mogą być poważne. Chemia profesjonalna, chemia gospodarcza – pojęcia te odnoszą się do zupełnie różnych rodzajów środków. Jakie są główne różnice między nimi?

Co to jest chemia profesjonalna?

Chemia profesjonalna to specjalistyczne środki czystości przeznaczone do fachowego stosowania. Do ich prawidłowego, skutecznego i bezpiecznego użytkowania niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Profesjonalne preparaty czyszczące są z reguły przeznaczone do konkretnych powierzchni. Profesjonalne środki czystości odznaczają się nie tylko zdecydowanie lepszą skutecznością, ale także wydajnością. Najczęściej spotykaną w sprzedaży formą chemii tego typu jest koncentrat. Jedno opakowanie pozwala na przygotowanie dużej ilości środka czyszczącego.


chemia do sprzątania sklep online
chemia profesjonalna hurt
sprzątanie środki czystości do mycia

Profesjonalne środki czyszczące zostały wyprodukowane ściśle z myślą o utrzymaniu czystości w konkretnych, wymagających środowiskach pracy: zakładach przemysłowych i fabrykach, szpitalach i placówkach medycznych, biurowcach, budynkach użyteczności publicznej, budynkach hotelarskich i gastronomicznych, obiektach sportowych, zapleczach socjalnych. Z tego powodu chemia profesjonalna zachowując swoja wysoką skuteczność i szerokie spektrum działania musi być w pełni bezpieczna dla ludzi.

Środki czystości i chemia profesjonalna – przykłady

Wśród profesjonalnych środków czystości dostępnych w sprzedaży hurtowej można wyróżnić najlepszych producentów:

Jakie konkretnie preparaty znajdują się w ich ofercie? Są to m.in. preparat do maszynowego mycia podłóg, aktywna piana do mycia samochodów ciężarowych, koncentrat do podłóg drewnianych, wzmocniona powłoka polimerowa, preparat do płukania maszyn mytych maszynowo, płyn do gruntownego mycia, środek antypoślizgowy do podłóg sportowych.

Jak widać środki te, są precyzyjnie dostosowane do wąskiego zakresu działań, dzięki czemu są bardzo skuteczne.

Co to jest chemia gospodarcza?

Chemia gospodarcza obejmuje środki i preparaty używane na co dzień. Głównym miejscem ich zastosowania jest nasz dom. Wśród nich najpopularniejsze są przede wszystkim środki do mycia łazienek, środki do mycia kuchni i piekarnika, płyny do zmywania naczyń, płyny do podłóg, proszki, środki do prania dywanów i płyny do mycia szyb.

Środki chemii gospodarczej kupimy z powodzeniem w każdym hipermarkecie, drogerii i sklepie osiedlowym. Różnicę pomiędzy nimi a profesjonalnymi preparatami widać już na pierwszy rzut oka – preparaty używane na co dzień umieszczane są w atrakcyjnych wizualnie opakowaniach, najczęściej o pojemności do 1.5 litra. Płyny do zmywania, wybielacze, preparaty do dezynfekcji, środki do mycia podłóg bardzo rzadko występują w butelkach o pojemności większej niż 1000 ml. Również stężenie środków aktywnych w preparatach chemii gospodarczej jest zdecydowanie niższe niż w tych należących do chemii profesjonalnej. Nie wymagają już one rozcieńczania wodą więc jedna butelka produktu starczy na zdecydowanie krócej.


profesjonalne środki czystości sklep
chemia profesjonalna sklep online
chemia profesjonalna hurtownia hurt

Stężenie chemia profesjonalna – stężenie chemia gospodarcza

Stężenie jest kluczową kwestią, wzdłuż której przebiega linia podziału pomiędzy środkami profesjonalnymi a tymi do użytku gospodarczego. Profesjonalne środki czystości to najczęściej silne koncentraty, które koniecznie muszą być w prawidłowy sposób rozcieńczane. Przed przystąpieniem do przygotowania roztworu należy mieć dokładną wiedzę na temat działania preparatu oraz charakteru powierzchni i zabrudzeń, do których chcemy go zastosować. W zależności od rodzaju zabrudzenia i jego skali możemy przygotować różne stężenia: 1:100 (mycie codzienne, delikatne zabrudzenia), 1:10 – 1:20 (trudne, oporne zabrudzenia, mycie gruntowne).

Środki profesjonalne wyposażone są zawsze w karty produktu opisujące prawidłowy sposób użytkowania preparatu. Znajdują się tam również zalecenia producenta dotyczące przeznaczenia substancji i metod przygotowywania roztworu. Użycie zbyt agresywnego stężenia może po prostu skutkować nieodwracalnym zniszczeniem czyszczonej powierzchni. Z kolei użycie nieadekwatnie małego stężenia nie pozwoli na właściwe doczyszczenie. Znajomość zaleceń producenta i zastosowanie się do nich jest gwarancją prawidłowego użytkowania środka. Wymaga więc to większej uważności i świadomości niż w przypadku chemii gospodarczej.

Substancja czynna w środkach czystości

Charakter substancji czynnej to kolejna kwestia wyraźnie odróżniająca od siebie środki profesjonalne i te o zastosowaniu domowym. Mówiąc wprost – substancja czynna używana do produkcji chemii profesjonalnej działa nawet kilka razy szybciej i mocniej niż składniki znajdujące się w chemii domowej. Tym samym sięgając po profesjonalny preparat, możemy się spodziewać, że w krótszym czasie osiągniemy pożądany efekt czystości. Warto zauważyć, że terminowość jest jednym z najważniejszych elementów branych pod uwagę przy zakupie (np. przez firmy, zakłady przemysłowe), danych środków. Ponieważ dąży się do zminimalizowania czasu potrzebnego na sprzątnie, najchętniej wybieranymi środkami są te, które działają najszybciej, pozwalają uniknąć przestojów w pracy, skrócić czas pracy firmy sprzątającej a tym samym zachować większy zysk.

Dodatkowe właściwości chemii profesjonalnej

Środki używane przez profesjonalne firmy posiadają również możliwości znacznie szersze niż tylko bezpośrednie usuwanie zabrudzeń. W zależności od przeznaczenia preparatu:

  • dezynfekują,
  • konserwują,
  • działają antypoślizgowo,
  • zawierają polimery, które wypełniają rysy w powierzchniach, 
  • nanoszą warstwę nanocząsteczek. 

Jak bezpiecznie używać chemii profesjonalnej?

Chemia profesjonalna cechuje się tym, że ma skrajne wartości pH – albo wyraźnie kwaśne, albo zasadowe. Informacja o odczynie pH znajduje się oczywiście na karcie produktu. Jeżeli pH środków wynosi: 

  • od 1-5 (środki kwaśne), to przeznaczone są do usuwania osadów z kamienia, rdzy, osadów wapiennych. Środki o takim odczynie sprawdzą się w myciu łazienek, sanitariatów, doczyszczaniu pobudowlanym, 
  • od 6-7 (środki neutralne) to chemia przeznaczona jest do mycia powierzchni wrażliwych na działanie kwasów (np. naturalny i sztuczny kamień, mosiądz, aluminium),
  • od 8-14 (środki zasadowe), to przeznaczone są przede wszystkim do usuwania zabrudzeń przemysłowych i ciężkich zabrudzeń kuchennych (tłuszczy, plam ropopochodnych) a także preparaty do zmywania starych powłok ochronnych i wosku.


Czyszczenie, w którego trakcie wykorzystana zostaje chemia profesjonalna, wymaga zastosowania środków ochrony osobistej. Niezbędne będą z pewnością rękawiczki gumowe, rękawiczki winylowe. Gdy w grę wchodzą środki mogące stanowić zagrożenie dla dróg oddechowych, niezbędna będzie półmaska z zaworkiem zapewniająca pełną ochronę przed toksycznymi substancjami zawartymi w oparach. Półmaska lub maseczka ochronna będą konieczne w pomieszczeniach, w których nie można zapewnić odpowiedniej wentylacji powietrza – łazienkach, toaletach, sanitariatach. Przy użyciu chemii profesjonalnej przeznaczonej do oprysków lub dezynfekcji wymagany będzie kombinezon ochronny zabezpieczający skutecznie całe ciało, a przede wszystkim skórę.

Czy chemię profesjonalną można stosować w domu?

Chemię profesjonalną można z powodzeniem stosować w domu. Należy jednak pamiętać o jej specyficznych uwarunkowaniach. Warto uwzględnić, że najczęściej jest ona dostępna w dużych opakowaniach (np. 5 litrowych). Musimy dysponować odpowiednią ilością miejsca w mieszkaniu, by tego typu opakowanie przechowywać. Przysłowiowa szafka pod zlewem to z pewnością za mało. Przed zakupem należy też dokładnie rozpoznać, do jakiego sposobu użytkowania przeznaczony jest dany środek. Część produktów jest przeznaczona wyłącznie do mycia maszynowego i stanowi podstawę działania maszyn czyszczących. Nie da się ich zastosować do mycia ręcznego.

Jeżeli tylko zapoznamy się ze wskazaniami producenta i prawidłowo przygotujemy roztwór oraz zastosujemy środki ochrony osobistej – możemy z powodzeniem wykorzystać skuteczność profesjonalnych środków czystości w naszych domach. Kluczowe jest prawidłowe dopasowanie środka do czyszczonej powierzchni.

Gdzie kupić chemię profesjonalną?

Hurtownia chemii profesjonalnej wydaje się być najbardziej oczywistym wyborem. Zwłaszcza w dzisiejszych, cyfrowych czasach, kiedy hurtownia chemii profesjonalnej online jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Jednak nie wszyscy o tym wiedzą. Wciąż wiele osób zawęża swoje poszukiwania środków czystości wyłącznie do sklepów ogólnoprzemysłowych lub hipermarketów. Dostępne tam środki będą należeć do kategorii chemii gospodarczej. Nie będą posiadały tej samej skuteczności i wydajności jak profesjonalne preparaty.

To sklep z chemią profesjonalną jest w stanie zapewnić środki o najwyższej skuteczności, wydajności i przede wszystkim precyzyjnie dopasowane do rodzaju powierzchni, która ma być doczyszczona.

Firma PON-PRAN – sprzedaż hurtowa profesjonalnych środków czystości



Ponadto prowadzimy sprzedaż artykułów higienicznych, odzieży roboczej i artykułów BHP. Również środków ochrony indywidualnej, odzieży jednorazowej, a także worków na odpady i opakowań. Dzięki wieloletniej współpracy z wiodącymi producentami – jako ich dystrybutorzy – zapewniamy asortyment najwyższej jakości w konkurencyjnych cenach. W naszej ofercie znajdują się produkty znanych i cenionych marek – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Gwarantujemy dogodne warunki płatności oraz szybką realizację zamówień.

Dołącz do grona setek zadowolonych Klientów i sprawdź nasze możliwości!

    Zapytaj o ofertę dla siebie

    Zadzwoń

    Napisz

    Wyślij wiadomość

    Wyślij zapytanie





    Partnerzy

    Jak do nas dojechać?

    Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy