Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Śnieżnobiałe czyste fugi? To możliwe!

2021 | 03 | 19

Czyste Fugi? Poznaj sprawdzone sposoby na czyszczenie fug

Czyszczenie fug to zmora przy sprzątaniu kuchni łazienek oraz pomieszczeń gospodarczych, a także posadzek w firmach i instytucjach. Wąskie elementy łączące płytki, nie są odporne na wilgoć oraz zabrudzenia, ich powierzchnia jest chropowata, co dodatkowo sprzyja rozwojowi pleśni, osadzaniu się wapna czy rdzy. Jak dbać o fugi i jak usunąć z fug szkodliwe grzyby oraz inne zabrudzenia, nie uszkadzając przy tym glazury lub terakoty?


Domowe sposoby

Przy czyszczeniu fug można wykorzystać domowe sposoby. Najskuteczniejsze preparaty własnej produkcji do czyszczenia fug to mieszanki ciepłej wody z octem, sodą oczyszczoną i amoniakiem. Aby przywrócić fugom pierwotny wygląd, do miski wlewamy 1litr bardzo ciepłej wody, dodajemy ćwierć szklanki sody oczyszczonej, tyle samo octu oraz 1/6 szklanki amoniaku. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na fugi (można użyć atomizera, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków). Po odczekaniu 4 minut, szorujemy fugi szczotka z grubym włosiem. Przecieramy miękką szmatką do sucha.

Chemia specjalistyczna
Najskuteczniejsze w walce o czyste fugi są środki specjalistyczne. Polecamy Forlux – silnie skoncentrowany płyn do gruntownego czyszczenia fug. Wystarczy polać fugę roztworem preparatu z wodą (stężenie 1:1). Już po 30 sekundach brud rozpuszcza się i możemy cieszyć się czystymi fugami.

Kolejnym środkiem pozwalającym na wyczyszczenie fug z uporczywych zabrudzeń i to bez konieczności szorowania jest MEDICLEAN MC 260. Środek ten rozpuszcza brud i osady. Wystarczy spryskać czyszczoną powierzchnię i przetrzeć po kilku sekundach szmatka, następnie usunąć resztki preparatu wodą. Lżejsze zabrudzenia można usunąć rozrabiając płyn nawet 1:1 z wodą.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy produkt do czyszczenia fug nadaje się do konkretnej powierzchni, należy wykonać małą próbę wrażliwości na preparat w niewidocznym miejscu.

W parze siła
Czy da się wyczyścić fugi nie używając żadnego detergentu? Wszystko zależy od rodzaju zabrudzeń oraz tego, jak długo one powstawały. Czyszczenie fug za pomocą parownicy do fug jest sposobem ekologicznym, jednak zbyt wysoka temperatura może uszkodzić nowoczesne silikonowe fugi. Większe zabrudzenia, mimo użytego strumienia pary i tak trzeba szorować, dlatego rekomendujemy ten sposób czyszczenia fug jako metodę codzienną, przy założeniu, że raz na jakiś czas użyjemy chemii specjalistycznej.

Produkty chemii specjalistycznej, jak i ściereczki, szczotki, atomizery dostępne są w hurtowni PON-PRAN, ul. Paczkowska 26 Wrocław, tel. 793-913-709, zamowienia@ponpran.pl. Zapraszamy!

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy