Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Uszykuj dom na Święta…

2018 | 03 | 22

Czyli 10 dobrych praktyk wielkanocnych (i nie tylko) porządków.

Świąteczne porządki to wyzwanie dla wielu osób. Chociaż każdy z nas wie, iż dom czy mieszkanie powinno być przygotowane z pewnym wyprzedzeniem czasowym, w praktyce nieprzyjemne obowiązki lubimy zostawiać sobie na ostatnią chwilę. W rezultacie bardzo często okazuje się, że święta kojarzą nam się przede wszystkim ze sprzątaniem, a nie o to przecież chodzi.

Skutecznym rozwiązaniem na pozbycie się nerwowej atmosfery jest zaplanowanie (i wykonanie) świątecznych porządków z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobry plan to już połowa sukcesu. Dzięki niemu unikniesz stresu i znajdziesz czas nie tylko na przygotowanie wielkanocnych potraw, ale przede wszystkim na wypoczynek z rodziną.

1. Zaangażuj dodatkową parę rąk

Nawet, jeśli sprzątasz regularnie, to od święta przydadzą się nieco większe porządki. Im większa rodzina, tym większy bałagan, ale nie zapominaj, że to również… więcej rąk do pracy! Zaangażuj domowników w świąteczne sprzątanie i rozdziel każdemu zadania dopasowane do wieku i możliwości. Nawet 6 latek może pomóc i np. poukładać swoje zabawki czy zetrzeć kurze z niskich półek.

2. Działaj z wyprzedzeniem

Przedświąteczne prace najlepiej zaplanować ok. miesiąc wcześniej. Zawsze warto zarezerwować na nie więcej czasu, aby nie przesadzić z ilością obowiązków w jednym dniu. Użytecznym rozwiązaniem będzie sporządzenie listy zadań do wykonania z podziałem na dni i osoby odpowiedzialne (nie, nie musisz brać wszystkiego na siebie).

3. Przestrzegaj podstawowej zasady

Pamiętaj o zasadzie aby sprzątać zawsze „od góry do dołu”, czyli od najwyższego piętra w kierunku parteru oraz od górnych partii pomieszczeń do podłóg. W przeciwnym wypadku kurz, brud czy sierść zwierząt domowych będzie gromadzić się na uprzednio wyczyszczonych, niższych kondygnacjach, a tym samym będziemy musieli powtórzyć prace („Przed chwilą tu sprzątałam, a już jest brudno”).

4. Zacznij od góry

Mycie okien, zmiana firan czy czyszczenie lamp to dla wielu osób najbardziej uciążliwa i frustrująca czynność podczas świątecznych porządków. Bolą dłonie, barki, kark, oczy, nogi. Wszystko boli. Dlatego od tych prac zacznij i zarezerwuj na nie co najmniej cały dzień – nawet jeśli masz małe mieszkanie i wiesz, że nie potrzebujesz aż tyle czasu.
Firany i zasłony zdejmij i wypierz. Następnie wyczyść dokładnie żyrandole, elementy oświetlenia oraz górne powierzchnie wysokich mebli. Przetrzyj drzwi. Nie zapomnij o parapetach oraz stołach i krzesłach. Umyj okna (chyba, że mieszkasz przy ruchliwej ulicy lub w mocno zanieczyszczonej okolicy, wówczas mycie okien można zaplanować na nieco późniejszy termin).

Firany warto powiesić, gdy są jeszcze wilgotne – zaoszczędzisz sporo czasu na ich prasowanie.

5. Ogarnij swoją przestrzeń

Pozbądź się zbędnych, gromadzonych przez cały rok przedmiotów, m.in. nienoszonych od kilku lat ubrań, makulatury, starych paragonów czy niepotrzebnych gadżetów. Wynieś z pomieszczeń wszystko, co nie powinno się w nich znajdować i co może przeszkadzać w dalszym sprzątaniu. Wyrzuć przeterminowane kosmetyki.

Jeśli nie możesz się zdecydować czy dane przedmioty wyrzucić, odłóż je do jednego pudełka (karton można wynieść do piwnicy lub na strych). Podejmiesz decyzję później. Teraz możesz zrobić porządek w szafie, komodzie i wszystkich szafkach.

6. Przeprowadź kuchenne rewolucje

Podczas przygotowań do świąt kuchnia i przedpokój brudzą się najszybciej. Porządki w tych pomieszczeniach zostaw zatem na koniec (poza czynnościami, o których pisaliśmy wcześniej).
Umyj kuchenne szafki i przejrzyj znajdujące się w nich produkty. Umyj i uporządkuj lodówkę oraz zamrażarkę. Wyczyść piekarnik, zmywarkę, mikrofalówkę i usuń kamień z czajnika.
Wykonaj odkamienianie ekspresu do kawy (musi być w pełni sprawny, gdy odwiedzą Cię goście). Przygotuj kuchnię do świątecznego gotowania. Umyj blaty, kuchenkę i zlew. Na koniec umyj podłogi. Przed samym przyjściem gości możesz tylko szybko ją przetrzeć.

Z przedpokoju usuń nienoszone ubrania, buty i akcesoria, aby goście mieli gdzie zostawić swoje rzeczy.

7. Nadaj łazience blasku

Gruntownym sprzątnięciem łazienki zajmij się na końcu, ponieważ podczas świątecznych porządków cały czas będziesz z niej korzystać. Oprócz standardowych prac, możesz umyć kafelki i starą szczoteczką do zębów wyczyścić fugi. Gdy mocno pociemniały, użyj specjalnego środka do konserwacji fug.

Dokonaj przeglądu szafek – ilość pustych opakowań po kosmetykach potrafi bardzo zaskoczyć. Umyj dokładnie wannę, kabinę prysznicową, umywalkę, miskę WC oraz lustra, a na koniec – podłogę.

8. Wprowadź więcej świeżości

Odkurzając podłogi pamiętaj o odsuwaniu mebli, by dotrzeć do wszystkich (pomijanych na co dzień) zakamarków.

Przygotuj łóżka – dla siebie, pozostałych domowników oraz gości, którzy zostaną na noc. Pościele warto wywietrzyć.

9. Zadbaj o świąteczny nastrój

Nareszcie możesz zająć się nakryciem stołu i świątecznymi dekoracjami. Wyjmij zastawę oraz sztućce i wypoleruj je, by pięknie błyszczały. Wykorzystaj do tego ściereczki z mikrofibry.

Jeśli pozostały Ci dekoracje z ubiegłych lat, przetrzyj je wilgotną szmatką. Nie zapomnij o świątecznym obrusie i serwetkach. Nie przesadź z dekoracją stołu, by zmieściły się na nim wszystkie potrawy, a gościom siedziało się wygodnie.

10. Dbaj o porządek każdego dnia

Porządek warto utrzymywać na co dzień. Zamiast poświęcać na świąteczne sprzątanie kilkanaście godzin, rozłóż obowiązki na większą ilość dni, przeznaczając na prace max. 20-30 minut dziennie.

A kiedy nie masz na to wszystko siły…

Nie da się ukryć, sprzątanie na święta to ogrom pracy, na którą często po prostu nie mamy czasu albo siły. Istnieje jednak rozwiązanie, aby mimo wszystko spędzić święta w czystych, świeżych pomieszczeniach – skorzystaj z usług profesjonalnej firmy sprzątającej.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Posprzątamy przed świętami, dokładnie i szybko. Nie wierzysz? Zadzwoń!

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy