Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Czym się różni preparat antybakteryjny od biobójczego?

2020 | 10 | 09

Z dnia na dzień zwiększa się w Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem. Społeczeństwo straciło czujność. Nie zachowujemy dystansu społecznego, nieodpowiednio używamy rękawiczek czy maseczek, zapominamy o odpowiedniej dezynfekcji dłoni. To kluczowe, żeby uniknąć zachorowania. Kupujemy różne produkty do dezynfekcji, ale nie wiemy jakie wybrać i jak je stosować aby były w pełni skuteczne. Podobnie jak większość z nas nie wie czym różni się preparat biobójczy od antybakteryjnego. To ważne, ponieważ w grę wchodzi nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich.

 

Bakterie i wirusy

Na naszych dłoniach znajduje się codziennie kilka milionów bakterii i wirusów, które bardzo łatwo mogą się przedostać do organizmu i wywołać różne choroby – w tym także covid-19. Tym samym bardzo ważna jest odpowiednia i skuteczna higiena dłoni. Powinniśmy dokładnie myć ręce i je dezynfekować. O odpowiedniej higienie dłoni przeczytacie w poniższym artykule:

 

Preparaty antybakteryjne a biobójcze

Większość osób nie dostrzega różnicy pomiędzy preparatem antybakteryjnym a biobójczym. Oba wydają się skuteczne, a ich spectrum oddziaływania zbliżone. Nic bardziej mylnego. Preparat antybakteryjny jest zdecydowanie słabszy i jeśli szukamy sprawdzonych środków do dezynfekcji o potwierdzonym spectrum działania powinniśmy wybrać preparaty biobójcze.

 

Deklarowane a udokumentowane działanie

Środki biobójcze eliminują aż 99,999% bakterii oraz 99,99% wirusów i grzybów. W dobie koronawirusa jest to kluczowe – im bardziej skuteczny preparat, tym większa szansa uniknięcia zachorowania. Preparaty biobójcze wykazują wysoką skuteczność wobec deklarowanych na etykiecie mikroorganizmów. Tym samym mogą być np. bójcze wobec bakterii, drożdżaków, wirusów czy prątków gruźlicy.

Zatem podstawową różnicą pomiędzy preparatem antybakteryjnym a biobójczym jest fakt, iż przy preparatach antybakteryjnych działanie antybakteryjne jest jedynie deklarowane, natomiast profesjonalne środki do dezynfekcji dopuszczone do obrotu jako preparaty biobójcze posiadają udokumentowane i potwierdzone działanie bójcze wobec bakterii, wirusów, grzybów oraz prątków gruźlicy.

 

Skład

W większości preparaty antybakteryjne i biobójcze posiadają w swoim składzie alkohol. Preparaty antybakteryjne zawierają mniej niż 50% alkoholu i przez to nie są skuteczne wobec SARS-CoV‑2. Preparaty biobójcze działające na wirusy osłonkowe powinny zawierać minimum 60% alkoholu. Często zdarza się, że zawartość alkoholu oscyluje nawet w granicach 78-82%. Można zatem określić preparaty biobójcze jako preparaty w pełni skuteczne.

Ponadto składniki preparatów antybakteryjnych zapisywane są jako „składniki” lub „ingredients. Składniki preparatów biobójczych zapisane są w ciągu jako „substancje czynne” wraz z określeniem ich dokładnej zawartości w przeliczeniu na 100 g produktu. Zawsze jednym ze składników jest alkohol w dużym stężeniu. Ponadto preparaty biobójcze muszą posiadać odpowiednie oznakowanie ostrzegawcze oraz numer pozwolenia na obrót preparatem biobójczym, który pozwala na zweryfikowanie go w rejestrze i sprawdzenie czy takie pozwolenie zostało faktycznie wydane.

 

Czas działania, dozowanie

Zadeklarowany czas działania odróżnia preparaty antybakteryjne od biobójczych. Preparaty antybakteryjne nie posiadają określonego czasu działania ani dozy. Z kolei preparaty biobójcze mają szczegółowo udokumentowany czas oddziaływania na dane mikroorganizmy, ponadto zawierają szczegółowe, udokumentowane badaniami informacje na temat dozowania niezbędnej ilości środka w celu zapewnienia maksymalnej ochrony.

Tylko potwierdzona doza i czas działania jest w stanie zagwarantować odpowiednią skuteczność środka do dezynfekcji.

 

Zarejestrowanie produktu jako środek biobójczy

Środki antybakteryjne najczęściej są zarejestrowane jako kosmetyki. Ten rodzaj rejestracji oznacza, że zgodnie z ustawą – środki antybakteryjne nie przechodzą badań mikrobiologicznych gwarantujących działalność bójczą wobec bakterii czy wirusów. Z kolei preparaty biobójcze, aby mogły być dopuszczone do obrotu, muszą być przebadane na skuteczność bójczą wobec mikroorganizmów chorobotwórczych, deklarowanych na indywidualnej etykiecie produktu. Mogą być zatem bójcze wobec bakterii, wirusów, grzybów czy prątków gruźlicy. Preparaty biobójcze obowiązane są do posiadania kompletu badań realizowanych przez akredytowane laboratoria. Tego rodzaju badania potwierdzają skuteczność bójczą preparatu zgodnie z obowiązującymi normami. Daje to nam gwarancję skuteczności preparatów biobójczych w odniesieniu do zadeklarowanych mikroorganizmów.

 

Podsumowanie

Czym różni się preparat biobójczy od antybakteryjnego? Na co zwrócić uwagę?

 

Jakie środki powinniśmy zatem wybrać aby odpowiednio zabezpieczyć się przed wirusami? Zalecamy wybór preparatów biobójczych – sprawdzonych, zweryfikowanych, posiadających odpowiednie badania. Tym samym kupując preparat do dezynfekcji powinniśmy zwrócić uwagę na poniższe kryteria:

  • nazwa – czy produkt jest nazwany preparatem antybakteryjnym czy biobójczym
  • deklarowane i udokumentowane działanie – czy produkt posiada udokumentowane, a nie wyłącznie deklarowane działanie bójcze wobec bakterii, wirusów i grzybów
  • skład – czy produkt posiada w swoim składzie alkohol w stężeniu przekraczającym 60%; czy składniki ujęte na etykiecie opisane są jako „substancje czynne” z zadeklarowaną ilością w przeliczeniu na 100g produktu
  • czas działania – czy produkt posiada udokumentowany, a nie deklarowany czas działania
  • dozowanie – czy produkt posiada udokumentowaną, a nie deklarowaną dozę, która zapewnia skuteczność preparatu
  • sposób rejestracji produktu – czy środek do dezynfekcji jest zarejestrowany jako produkt biobójczy i czy posiada na etykiecie numer pozwolenia na obrót preparatem biobójczym

 

Jeśli dokładnie sprawdzimy wszystkie powyższe kryteria możemy być pewni, że wybraliśmy skuteczny środek do dezynfekcji, bójczy wobec bakterii, wirusów i grzybów. Celem uniknięcia zakażenia powinno się używać wyłącznie prawdziwej dezynfekcji – atestowanej, certyfikowanej i sprawdzonej.

 


ZAMÓW SPRAWDZONE ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI

Poznaj pełny asortyment!

tel. 695 663 630

e-mail: patrycja.kurek@ponpran.pl

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy