Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

OZONOWANIE POMIESZCZEŃ skuteczną metodą dezynfekcji

2020 | 03 | 30

Ozonowanie pomieszczeń jest skuteczną metodą walki z patogenami – takimi jak bakterie czy wirusy. W obliczu pandemii koronawirusa szczególnie ważnym jest, aby odpowiednio dezynfekować i zabezpieczać pomieszczenia. Jest to istotne zarówno w przestrzeniach publicznych – takich jak urzędy, komunikacja zbiorowa czy szpitale, ale także w biurach, w zakładach produkcyjnych czy w prywatnych domach.

 

 

Czym jest ozonowanie pomieszczeń?

Ozonowanie pomieszczeń jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji. Ozon jest gazem posiadającym silne i skuteczne działanie dezynfekujące. Dla porównania – jest  on około 50 razy bardziej skuteczny niż chlor i działa aż do 3000 razy szybciej. Metoda ta jest bezpieczna i pozwala osiągnąć satysfakcjonujące efekty nawet na dużych powierzchniach. Dzięki silnym właściwościom utleniającym gaz ten można uznać za w pełni ekologiczny.

 

Na co oddziałuje ozonowanie pomieszczeń?

Obszar oddziaływania ozonowania jest praktycznie nieograniczony. Ozon skutecznie zabija wirusy, bakterie czy roztocza.  Pomaga również usuwać zapachy czy pleśnie. Spektrum jego oddziaływania jest zatem bardzo duże. Ozon nie maskuje, ale usuwa problemy, stanowiąc jednocześnie w pełni bezpieczną metodę dezynfekcji.

 

W jaki sposób wykonuje się ozonowanie pomieszczeń?

Ozon jest rozpylany w pomieszczeniach za pomocą specjalnych generatorów. Doświadczony zespół fachowców przeprowadza wizję lokalną pomieszczenia, dobiera odpowiednią maszynę,  określa plan działań i przystępuje do prac. W pomieszczeniu zostaje zainstalowany generator ozonu, którego wielkość i parametry rozpylania są dobrane do kubatury i rodzaju pomieszczenia.  Ozonator umieszcza się w strategicznym miejscu w pomieszczeniu tak, aby siła rozprysku była maksymalna – najczęściej zatem instaluje się go przy drzwiach wejściowych, przy których jest łatwy dostęp zarówno do całego pomieszczenia, jak i do obsługi urządzenia.

Urządzenie generujące ok. 80 gram ozonu na godzinę jest w stanie oczyścić pomieszczenie o kubaturze do 1000 m3 (czyli ok. 400 m2/ 2,5 wys.). Długość procesu ozonowania jest uzależniona od kubatury pomieszczenia oraz od jego rozkładu. Średni czas ozonowania pomieszczenia o kubaturze ok. 1000 m3 nie powinien trwać dłużej niż godzinę. Następnie należy poczekać około godziny aż ozon opadnie i dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Po tym czasie jest ono gotowe do normalnego użytkowania.

 

Ozonowanie jest zatem bezpieczną i skuteczną metodą dezynfekcji, którą można użyć w wielu pomieszczeniach. Nie posiada większych ograniczeń ani w stosunku do wielkości powierzchni, ani w odniesieniu do jej rodzaju. Swobodnie można jej używać zarówno w pomieszczeniach biurowych,  w sklepach, jak również w szkołach, przedszkolach czy w prywatnych domach i mieszkaniach.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani metodą ozonowania – prosimy o kontakt z naszym Pogotowiem Dezynfekcyjnym pod numerem telefonu 600 213 709.

Odpowiemy na wszelkie Państwa pytania i wątpliwości, i pomożemy Państwu dobrać najskuteczniejszą metodę dezynfekcji.

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy