Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Mycie i impregnacja mebli skórzanych, czyli jak prawidłowo dbać o tapicerkę?

2018 | 09 | 11

Skórzane meble to bardzo stylowe i ponadczasowe dodatki, które dodają elegancji każdemu pomieszczeniu. Mimo unikalnego, klasycznego designu meble skórzane nie należą do tanich, a źle zabezpieczone mogą łatwo ulec trwałym uszkodzeniom. Odpowiednia pielęgnacja mebli skórzanych może jednak sprawić, że będą one służyć przez długie lata i z pewnością nie stracą swoich wyjątkowych walorów estetycznych.

Czyszczenie mebli skórzanych

Wybór preparatów do czyszczenia jest ogromny, dlatego przed zakupem warto zorientować się, jaki typ skóry został zastosowany do produkcji naszych mebli, aby dobrać odpowiedni specyfik i przypadkiem ich nie zniszczyć.

Do najbardziej popularnych meblu skórzanych, należą meble wykonane z gładkiej, pigmentowanej skóry, które nie wchłaniają wody, a do ich umycia wystarczy jedynie ściereczka nasączona specjalnym preparatem. Często producenci zalecają również delikatne czyszczenie wilgotną szmatką, należy jednak zachować ostrożność, ponieważ zbyt duża ilość wody może powodować szybsze uszkodzenia skóry.

Czyszczenie mebli skórzanych anilinowych jest zdecydowanie trudniejsze, ponieważ jest to materiał bardzo wrażliwy na promienie słoneczne i plamy. Jeżeli zabrudzenie nie zostanie usunięte wystarczająco szybko i wniknie głęboko w strukturę tapicerki, koniecznie należy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Warto zatem regularnie chronić skórę odpowiednimi preparatami pielęgnacyjnymi.

W przypadku skóry szorstkiej takiej jak nubuk, welur czy zamsz, należy unikać nasłonecznienia. Podobnie jak w przypadku skór anilinowych, powstaniu większych zabrudzeń najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się czyszczeniem skór w sposób profesjonalny. Skóry Bycast oraz ekologiczne wymagają czyszczenia specjalnie dedykowanymi dla nich preparatami i są najmniej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Jak impregnować meble skórzane?

Konserwacja mebli skórzanych pozwoli na ich utrzymanie w doskonałej kondycji przez długie lata, dlatego należy dbać o nie od samego początku. Przykładowo – aby pielęgnować w odpowiedni sposób wymagający welur czy nubuk, od razu po zakupie warto użyć specjalnego impregnatu, a później powtarzać tę czynność kilka razy w roku.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnych środków czyszczących.

Podobnie w przypadku gładkich skór dobrze jest korzystać ze sprawdzonych preparatów, przetestowanych przez specjalistów, aby mieć pewność, że nie uszkodzimy struktury lub nie odbarwimy skóry. Impregnat do mebli skórzanych może stanowić na przykład wosk pszczeli lub pasta, trzeba go wetrzeć w powierzchnię miękką ściereczką, a po około 2 godzinach wypolerować. Ta metoda pięknie odświeża skórę nadając jej delikatnego połysku.

Domowe sposoby na czyszczenie i konserwację mebli skórzanych

Aby nie używać zbyt dużo chemicznych środków, można także skorzystać z domowych pomysłów na czyszczenie skórzanych elementów. Decydują się na tego rodzaju konserwację należy zachować dużą ostrożność, gdyż gwarancja producenta najczęściej nie obejmie uszkodzeń, powstałych z winy klienta.

Skórę ekologiczną zaleca się myć miękką szmatką, nasączoną roztworem letniej wody z szarym mydłem. Kiedy mamy do czynienia z drobnymi zarysowaniami, warto zastosować pianę ze sztywno ubitych białek, a następnie wetrzeć niewielką ilość pasty lub wosku. Taki zabieg pielęgnuje i usuwa małe zadrapania odświeżając tym samym skórę. Konserwacja mebli skórzanych może być również wykonana przy użyciu oleju lnianego rozmieszanego z odrobiną octu, olejku rycynowego, wazeliny lub gliceryny.

Taki zabieg należy powtarzać około dwa razy w ciągu roku.

Renowacja mebli skórzanych

Skóra to materiał bardzo wrażliwy i podatny na działanie czynników zewnętrznych – co zatem zrobić, kiedy pojawią się na nim zadrapania, dziury czy inne mechaniczne uszkodzenia?

Najpierw miejsce rozdarte należy dokładnie umyć i odtłuścić, następnie podkleić, a pozostałą przestrzeń wypełnić szpachlą do skóry. Widoczne pęknięcia można pomalować gruntem do skóry, a później farbą tonującą.

Jeżeli skóra na naszych meblach jest twarda, warto zastosować odpowiednie środki zmiękczające, bo w przeciwnym razie może ona zacząć pękać. Aby przywrócić jej elastyczność, dobrą, naturalną metodą jest wtarcie mieszaniny octu, terpentyny i chudego mleka, a następnie pasty.

Często na skórze, która długi czas była narażona na działanie wilgoci, mogą pojawić się ślady pleśni, należy wtedy przetrzeć ją szmatką zwilżoną terpentyną, a gdy to nie pomaga, przemyć dane miejsce wodą z amoniakiem, wysuszyć, podkolorować i wypastować. Kiedy mamy do czynienia z odbarwieniami na ciemnej skórze, można je pomalować wywarem z zielonych łupin orzechów włoskich lub zastosować farbę.

Pielęgnacja mebli skórzanych to zabieg, który wymaga systematyczności, dokładności i wiedzy na temat rodzaju i właściwości materiału. Aby mieć pewność, iż konserwacja wykonana zostanie w najlepszy sposób i nie spowoduje niechcianych uszkodzeń, warto zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy takiej PON-PRAN. O czyszczeniu skór wiemy wszystko. Zapraszamy do kontaktu!

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy