Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Maseczka czy przyłbica? Odpowiednia ochrona przed koronawirusem

2020 | 08 | 19

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W ostatnim tygodniu, po raz kolejny został pobity dobowy rekord i liczba zdiagnozowanych chorych przekroczyła 800 osób. Jak temu zapobiec? Jak uchronić się przed zakażeniem?


Maseczka czy przyłbica?

Jest lato, w tym roku temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, wskutek czego maseczki nie są najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Wielu z nas zastępuje je zatem przyłbicami. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie?

Naukowcy udowodnili, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Szkodliwe cząsteczki emitowane są podczas kaszlu czy kichania. Mogą się także wydostawać z naszego organizmu razem ze śliną. Do zakażenia może dojść wszędzie – w przestrzeni publicznej, podczas zwykłej rozmowy czy wysiłku fizycznego. Co się dzieje jeśli mamy na sobie wyłącznie przyłbicę? Może nam się wydawać, że pełni ona funkcje ochronne, ale niestety wyniki badań naukowych są zgoła inne. U osób używających przyłbic praktycznie wszystkie zaraźliwe aerozole przelatywały z boku osłony i nie spełniała ona założonej funkcji ochronnej. Kiedy mieliśmy do czynienia z z większymi kroplami rozpylanymi w trakcie kaszlu lub kichania z odległości 60 cm okazało się, że przyłbica była równie skuteczna jak maseczka ochronna.  Odległość rozpylania aerozoli ma zatem kluczowe znaczenie. Czy jednak jesteśmy w stanie określić jaka będzie ta odległość i ją kontrolować? Jest to zgoła trudne.

przyłbica ochronna

Jakie jest idealne rozwiązanie? Maseczka czy przyłbica?

Maseczki ochronne posiadają wysoki stopień filtracji – często przekraczający 98%, dzięki czemu trudno jest o przedostanie się przez nią szkodliwych patogenów. Tak samo trudno o wydostanie się bakterii i wirusów do otoczenia. Należy jednak pamiętać o tym, żeby maseczka idealnie przylegała, ponieważ jeśli odstaje – kropelki mogą wydostawać się na zewnątrz. Porównując jednak stosowanie samej maseczki albo samej przyłbicy nietrudno zauważyć, że maseczka jest bardziej skuteczna. Bardzo ważnym aspektem przy jej doborze jest zweryfikowanie faktu, czy ta maseczka jest medyczna. Tylko wysokiej klasy włóknina użyta do produkcji maseczek jest zgodna z normami i naprawdę zabezpiecza. Nieprawdą jest również fakt, że w maseczkach źle się oddycha. Ważna jest tu włóknina i stopień przepuszczalności. Maseczki medyczne typu II i IIR posiadają odpowiednie opory oddychania, przepuszczalność i zapewniają komfort oddychania przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.

Co się dzieje jeśli mamy na sobie wyłącznie przyłbicę? Praktycznie większość aerozoli przelatuje z boku osłony i nie chroni odpowiednio żadnej ze stron. Należy zwrócić wówczas szczególną ostrożność kontaktując się bezpośrednio z osobą, która może być chora. Za stosowaniem przyłbicy może przemawiać komfort – zarówno noszenia, jak i swobodnego oddychania. W przypadku osób starszych jest to szczególnie istotne. Przyłbice są regulowane, posiadają napotniki oraz regulowane nagłowie. Ważna jest także widoczność oraz materiał z jakiego wykonana jest dana przyłbica.

Maseczka czy przyłbica? Czego zatem powinniśmy użyć żeby uchronić się przed koronawirusem? Dla uzyskania maksymalnej ochrony najlepiej jest użyć zarówno maseczki, jak i przyłbicy. Połączenie tych dwóch form ochrony zabezpieczy nas w sposób maksymalny i odpowiedni. Dlaczego? Koronawirus SARS-CoV-s przedostaje się do organizmu przez błony śluzowe nosa i ust oraz przez oczy. Osłona twarzy w postaci przyłbicy chroni zatem większą powierzchnię ciała niż standardowa maseczka. Inną, równie ważną kwestią jest fakt, że przy użyciu osłony nie mamy możliwości dotykania twarzy i dzięki temu zmniejszamy ryzyko przeniesienia wirusa obecnego na rękach.

Jak skutecznie uchronić się przed koronawirusem?

Jeśli naprawdę zależy nam na maksymalnym zabezpieczeniu powinniśmy użyć maseczki medycznej – idealnie sprawdzi się w tym przypadku maseczka II lub II R o stopniu filtracji przekraczającym 98%, która zmieści się pod przyłbicą. Możemy też sprawdzić maseczki filtrujące klasy FFP2 oraz FFP3. Na maseczkę powinniśmy użyć przyłbicy. Idealna byłaby przyłbica z regulowanym nagłowiem i napotnikiem oraz krystaliczną szybą, która zapewni komfort użytkowania. Jednocześnie powinno się systematycznie używać preparatu do dezynfekcji dłoni z zawartością alkoholu przekraczającą 68%. Ponadto dłonie najlepiej zabezpieczyć bezpośrednio rękawiczkami jednorazowymi takimi jak rękawiczki nitrylowe czy rękawiczki lateksowe. Nie jest to łatwe, ale zapewni odpowiednią ochronę, bezpieczeństwo i komfort psychiczny.

Produkty, które pomogą uchronić przed zakażeniem koronawirsuem znajdą Państwo pod poniższym adresem:

https://ponpran.pl/katalog/ochrona-przed-covid-19/


KONTAKT

Poszukuję Państwo maseczek medycznych, przyłbic, rękawiczek jednorazowych, środków do dezynfekcji? W naszej ofercie znajdą Państwo wysokiej jakości środki ochrony indywidualnej oraz preparaty do dezynfekcji.

Z chęcią odpowiemy na wszelkie Państwa pytania:

tel. 695 663 630

e-mail: patrycja.kurek@ponpran.pl

Pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy