Przejdź do treści

Aktualności

sprawdź co u nas nowego

Czy trzeba nosić maseczkę w pracy?

2020 | 10 | 15

W związku z epidemią koronawirusa nałożono obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Czy trzeba nosić maseczkę w pracy? Jakie są zasady dotyczące zakrywania nosa i ust w miejscu pracy?

 

Czy pracując w biurze, na poczcie czy w sklepie musisz mieć maseczkę? Czy wystarczy zachowanie dystansu społecznego lub zainstalowanie zabezpieczenia z pleksy? Które strefy mają obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscu pracy?

10 października uznano całą Polskę za strefę zółtą (z wyłączeniem stref czerwonych). Ta klasyfikacja nakłada na każdego obywatela obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych (w tym także w przestrzeni otwartej).

 

Czy trzeba nosić maseczkę w pracy?

Rozporządzenie z 9 października określa nakazy związane z nakładaniem na pracowników obowiązku zakrywania nosa i ust w większości miejsc, w których występuje kontakt z drugim człowiekiem.

Par. 27 ust. 1 pkt c określa nakaz zakrywania nosa i ust w następujący sposób: „w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny”.

Ten zapis wzbudził wiele kontrowersji i pracodawcy zaczęli się zastanawiać czy np. pracownicy biurowi muszą w trakcie pracy nosić maseczkę?  Otóż nie – jeśli pracodawca zapewni odpowiednie odległości pomiędzy pracownikami lub/i jeśli pracownik nie ma kontaktu z ludźmi z zewnątrz. Tym samym – jeśli np. obsługuje klienta czy interesanta – musi mieć założoną maseczkę. Podobnie jest w przypadku spotkań firmowych – jeśli odbywają się one z osobami z zewnątrz – pracownik i osoba biorąca udział w spotkaniu muszą mieć zasłonięty nos i usta. Z kolei pracownik, który wykonuje swoje obowiązki w oddzielnym pokoju i nie ma styczności z osobami spoza swojego zakładu pracy – nie musi zasłaniać nosa i ust przez cały czas, kiedy wykonuje swoje obowiązki służbowe. Tym samy osłona twarzy nie jest konieczna.

 

Reasumując:

  • obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscu pracy dotyczy osób mających kontakt z osobami z zewnątrz – np. z klientami czy interesantami oraz w przypadku, kiedy nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy
  • obowiązek zasłaniania nosa i usta w miejscu pracy nie dotyczy osób, które nie mają kontaktu z osobami z zewnątrz, osób, które wykonują swoje obowiązki w oddzielnym pokoju oraz osób wśród których istnieje możliwość zachowania odpowiednich odległości

 

Czy w pracy musimy używać maseczki? Czy możliwe jest stosowanie innej osłony twarzy?

Rozporządzenie nie określa wprost, że obowiązek zasłaniania nosa i ust musi być spełniony przez używanie maseczki. Można to zrobić na wiele sposobów – np. poprzez użycie odzieży lub jej części (np. chusty, apaszki lub szalika). Jednak aby nasza osłona była skuteczna – najlepiej jest użyć maseczki medycznej, maseczki higienicznej, półmaski filtracyjnej lub przyłbicy.

 

Poszukujesz skutecznej osłony twarzy? Sprawdź nasz asortyment!

Zadzwoń – pomożemy dobrać odpowiednią dla Ciebie osłonę twarzy.

Realizujemy zamówienia hurtowe i detaliczne.

tel. 695 663 630

 

Maseczka czy przyłbica? Co zapewni skuteczną ochronę?

Maseczki ochronne – wszystko co powinniśmy o nich wiedzieć


 

ZADZWOŃ I ZAMÓW OSŁONĘ TWARZY!

Masz wątpliwości? Nie wiesz która osłona twarzy będzie dla Ciebie idealna?

Zadzwoń – z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy dobrać najlepszą osłonę twarzy dla Ciebie!

tel. 695 663 630

e-mail: patrycja.kurek@ponpran.pl

Partnerzy

Jak do nas dojechać?

Sprawdź gdzie znajduje się siedziba naszej firmy